еМагазин

Tag : плажи

Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Движење за слободни плажи се шири низ Грција, се бара отстранување на нелегално поставените лежалки од бич баровите

Редакција
Граѓанското движење за слободни плажи, кое започна од островот Парос, брзо се прошири и на други грчки острови и бара отстранување на нелегално поставените лежалки...
Балкан

Во Албанија има недостиг на спасувачи по плажите, во последните години се удавиле 11 лица

Редакција
Во Албанија до сега починати 11 лица кои се имаат удавено од недостиг на спасувачки екипи на плажите. – Бројот на спасувачи е минимален а...
Бизнис

Градоначалникот Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот ка кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро...
Локално

Механизација за уривање на плажите кај Охрид, угостителите бараат итна седница на Советот на Општината

Редакција
Охридскиот еснаф на угостители побара свикување итна седница на Советот на Општина Охрид на која би се дискутирало за актуелните збиднувања и активности од страна...
Балкан

Отворени плажите во Грција, една седмица пред официјалниот почеток на туристичката сезона

Редакција
Под правила и протоколи, слични на оние од лани, со растојанија меѓу лежалките и чадорите, но без музика, како што е во кафулињата, од денеска...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Грција на плажа ќе може и со руска и со кинеска вакцина

Редакција
За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската и со кинеската вакцина, потврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, говорејќи...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грчките плажи се отвораат на 15 мај, забранета музика во баровите

Редакција
Во Грција плажите и угостителските објекти на нив ќе бидат отворени на 15 мај, соопшти вчера грчката влада. Генералниот секретар за трговија и заштита на...
Локално ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) “Ма каква корона“: Плажите во Охрид преполни, дистанцата невозможна

Редакција
Деновиве пред големиот национален празник Илинден сите патишта водат кон Охрид. Социјалните мрежи се преполни со видеа и фотографии кои сведочат дека не се почитуваат...
ЖИВОТ

Како плажите треба да се одржуваат чисти за да се намали опасноста од ширење на корона вирусот

Редакција
Институтот за јавно здравје дава јасни препораки за тоа како да останеме безбедни на плажа, но и што треба да превземе менаџментот за да ги...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Грција тестот за туристите нема да биде задолжителен, туку ќе се тестираат по случаен избор

Редакција
Планот на Владата за туризмот не се менува, веројатно во четврток Министерството за здравство и Генералниот секретаријат за цивилна заштита ќе излезат со соопштенија за...