еМагазин

Tag : пораст

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Алармантен пораст на семејното насилство, жените жртви на партнерите и синовите

Редакција
Во 2022 година се бележи алармантен пораст од 61% на примените пријави за семејно насилство во споредба со 2018 година, покажуваат анализите на Државниот завод...
Бизнис

Индустриското производство во првото полугодие со раст од 2,5%

Редакција
Индустриското производство во првите шест месеци годинава, во однос на истиот период лани е зголемено за 2,5 проценти. Во јуни 2022, пак, во споредба со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Следува период на стабилно време, од петок пораст на температурите

Редакција
Следува период на стабилно време, со појава на умерена облачност. Утре минималните температури на повеќе места ќе бидат негативни, а од петок ќе има пораст...
Бизнис

Акциите на Комерцијална банка со најголем пораст меѓу компаниите од МБИ10 во првите три месеци од 2021 година

Редакција
Анализата на ценовните движења на поединечните акции од актуелниот состав на МБИ10 индексот во три месеци од 2021 година покажува дека акциите издадени од Комерцијална...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои акции од берзата имале најголем пораст и пад на вредноста во јануари?

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за јануари во кој се објавени и податоците за акциите со најголем пораст и најголем пад на вредноста. Минатиот месец...
Бизнис

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика објави дека во согласност со методологијата што ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени...
Бизнис

Детален преглед: Топ пет акции на берзата со најголем пораст и пад на вредноста

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за ноември, годинава во кој меѓудругото може да се видат податоците за акциите со најголем пораст и пад на вредноста....
Бизнис

Детален преглед: Акции со најголем пораст и пад на вредноста на Македонската берза во октомври

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за октомври, годинава во кој меѓудругото се објавени податоците за акциите со најголем пораст и пад на вредноста. Најголем пораст...
Бизнис

Зголемување од 9,6%: Просечната плата во август изнесувала 27.535 денари

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2020 година изнесувала 27.535 денари, што е зголемување за 9,6...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Акции со најголем пораст и пад на вредноста на Македонската берза

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за септември, годинава во кој меѓудругото се објавени податоците за акциите со најголем пораст и пад на вредноста. Минатиот месец...