еМагазин

Tag : претседатели

Свет ТОП СТОРИИ

Сите живи американски претседатели се директни потомци на робовладетели, освен Трамп, покажува истражување на Ројтерс

Редакција
Американскиот претседател Џозеф Бајден и сите живи поранешни претседатели на САД, освен Доналд Трамп, се директни потомци на сопственици на робови, се нагласуѕва во заклучоци...
Балкан ТОП СТОРИИ

Албанскиот претседател има највисока плата меѓу колегите во регионот, на кое место е Пендаровски

Редакција
Албанскиот претседател Бајрам Бегај е најплатениот претседател во регионот, по изгласувањето во Парламентот на Законот за зголемување на платите на функционерите. Со зголемувањето на месечната...
Македонија ТОП СТОРИИ

Да се укинат привилегиите на поранешните претседатели, бараат од Демократски сојуз

Редакција
Демократскиот сојуз (ДС) досега неколкупати иницираше постапка за укинување на правата на претседателот и неговото семејство по престанокот на функцијата, но Парламентот тие иницијативи не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски и претседателите на НАТО земји-членки со заедничка изјава: Никогаш нема да ги признаеме руските обиди за анектирање на која било украинска територија

Редакција
Претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа, меѓу кои и претседателот Стево Пендаровски, дадоа заедничка пишана изјава во врска со одлуката на Русија...
Македонија

Кои се новите претседатели на општински организации на СДСМ

Редакција
Од СДСМ информираат за назначување на претседатели на 10 општински организации на партијата: Во Гостивар за претседател на Општинската организација на СДСМ е избран Станиша...
Македонија

Кои се новите претседатели на општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ и кој влезе во претседателството на ветерани

Редакција
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа донел одлука за избор на претседатели на општински комитети (ОК), како и членови на претседателство на Унијата на ветерани на...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ распиша оглас за избор на претседатели на неколку општински комитети

Редакција
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера имаше своја редовна седница на која беше разгледана актуелната политичка ситуација во Македонија, а беше донесена одлука и за распишување...
Македонија

Кои се новите 14 претседатели на Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на последната седница донесе повеќе кадровски одлуки како дел од процесот на кадровско доекипирање и катарза најавена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кадровски смени во ВМРО-ДПМНЕ: Кои се новите претседатели на општинските комитети

Редакција
Извршниот Комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ на редовна седница донесе повеќе кадровски одлуки, информираат од партијата. ИК го избра Сергеј Попов за нов претседател на Унијата...
Македонија

Дескоска им пиша на претседателите на судовите за несовесно вршење на функцијата

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска испрати циркуларно писмо до сите претседатели на судовите и до претседателот на Судски Совет на Македонија. Во писмото, министерката укажува...