еМагазин

Tag : приказна

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Приказна се чита“ на Саем на книга 2024

Редакција
Социјалните мрежи често се причината поради која остануваме информирани, но често добиваат лоша репутација како „дистракции“ кои ни го одземаат времето со скролање, читање бескорисни...
Интервју ТОП СТОРИИ

Симона Николова веќе девет години е во инвалидска количка, но со позитивнa мисла благодарна е за секој нов ден

Силвана Жежова
На Симона Николова во 2002 година ѝ дијагностицираа Фридрајхова атаксија (ФА), а со тоа и дијабетес. Болеста прогресирала бавно, но Симона постепено почнала да ги...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Во пресрет на празниците: Поучен божиќен расказ за помош на сиромашните

Редакција
Градот, целиот блеска. Минувачите радосни и задоволни поминуваат по осветлените улици, натоварени со пакети во различни бои. Уште само неколку дена, па ќе дојде Божиќ....
Спорт

ТРЧАЈ БЕ – голема атлетска приказна со два нови македонски рекорди и Балканско првенство во полумаратон

Редакција
Над илјада учесници и многу публика распоредена на улиците низ Битола, викендов приредија атлетски спектакл во Битола. Организаторите на третото издание на ТРЧАЈ БЕ и...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

За една година произвеле 1.000 тегли ајвар, џемови, слатко: Снаа и свекрва со домашна храна создаваат успешна бизнис приказна

Редакција
Во тетовско Доброште, Ирена Синадиновска со свекрвата, сопругот и синот минатата година произвеле над 1.000 тегли ајвар, џемови, слатко, како и друг вид домашна и...
ЖИВОТ

Што вели приказната за Св.Никола: Заштитник на сиромасите, патниците и морепловците

Редакција
Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености. Во народното паметење овој лик останал...
Балкан

Импресивна приказна за Нуџејма Софтиќ: Живот испреплетен со пречки и трагедии

Редакција
„Куќата на малата ѕвезда“ ( Little Star Rising) е долгометражен документарен филм за Нуџејма Софтиќ од Сараево која на 28 години почнува да трча и...