еМагазин

Tag : рамковен договор

Ретро ТОП СТОРИИ

Деветнаесет години подоцна: Се сеќаваме ли што пишува во Рамковниот договор?

Редакција
Изминаа 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор којшто на денешен ден во Охрид го потпишаа лидерите на најголемите политички партии и претседателот Борис Трајковски....
Ретро ТОП СТОРИИ

Црвенковски и Георгиевски единствени живи потписници на Рамковниот договор

Редакција
Пред деветнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ненормална држава: Една деценија плаќаме административци кои не одат на работа, а земаaт плата

Редакција
Дури 938 државни административци вработени според Рамковниот договор, ќе продолжат да си седат дома, а ние, граѓаните, ќе им даваме плата. Бројката за ТВ 21 ја...
Македонија

938 државни административци вработени според Рамковниот договор и натаму ќе седат дома, а ќе добиваат плата

Редакција
938 државни административци вработени според Рамковниот договор и натаму ќе седат дома, а ќе добиваат плата. Вицепремиерот, Садула Дураку, за емисијата “10 минути“ на ТВ...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Има само „Форд фиеста“ и кредит: Каков имот пријавил разрешениот Хазби Лика

Редакција
Собранието синоќа го разреши вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист доставен до Државната комисија за спречување на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Вицепремиерот Хазби Лика мераклија за кафеани и ресторани

Редакција
Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции покажува дека вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, кој од мај не присуствува на...
Македонија ТОП СТОРИИ

И АСНОМ и Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот: Што пишува во нацрт-амандманот

Редакција
Четирите нацрт-амандмани со кои ќе се менува Уставот, што е предвидено со договорот за името со Грција, откако беа усвоени од Владата, се веќе пристигнати...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе влезе ли и Рамковниот договор во Преамбулата со промената на Уставот

Редакција
Иако од ДУИ во неколку наврати посочија дека сега не е време за други промени на Уставот, освен тие што се предвидени со договорот за...
Ретро ТОП СТОРИИ

Бранко и Љубчо се единственитe живи потписници на Рамковниот договор

Редакција
На 13 август пред седумнаесет години беше потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот воен конфликт во Република Македонија во 2001 година....
Македонија ТОП СТОРИИ

Знаете ли што пишува во Рамковниот договор?

Редакција
На 13 август пред седумнаесет години беше потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот воен конфликт во Република Македонија во 2001 година....