еМагазин

Tag : синдикат

Бизнис ТОП СТОРИИ

Кинески работници постојано доаѓаат и заминуваат од државата, Синдикатот за градежништво апелира за превенција од коронавирусот

Редакција
Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП), во соопштение до медиумите, апелира државата да преземе соодветни превентивни мерки за да се спречи евентуална појава на...
Македонија

Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш: Разочарување и незадоволство на вработените

Редакција
Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш со цел да го изразат нивното незадоволство и разочарување од згазените социјални права на вработените во културата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Лекција од Грција како се штрајкува: 24 часа без возови, бродови, автобуси, вести, затворени банки…

Редакција
Без возови, бродови, без вести и информативни емисии, со затворени банки ќе биде денеска Грција и без метро и со скратено работно време на автобусите...
БЕСПАРИЦА

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Редакција
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара минималната плата да изнесува 16.000 денари, а смета дека треба со секое покачување на минималната плата да се усогласуваат...
Македонија

Никој не сака да биде претседател на синдикатот на новинарите

Никола Осило
На денешното изборно Собрание на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) беше избрано ново раководство и вршител на должноста претседател. За в.д. претседател...
БЕСПАРИЦА

Македонските сезонски работници во Италија гетоизирани и „невидливи“ за системот

Редакција
Македонските сезонски работници во земјоделството да склучуваат двогодишни договори за да остануваат во земјава, наместо да одат во Италија и таму да живеат во гета,...