еМагазин

Tag : Стопанска комора

Бизнис ТОП СТОРИИ

Ирена Јакимовска и Анита Блажевска нови подпретседатели на Стопанската комора

Редакција
Ирена Јакимовска, сопственичката на текстилната компанија „Комфи Ангел“ од Прилеп и Анита Блажевска од „Филип Морис ТКП„ од Прилеп се новите подпретседатели на Стопанската комора....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Стопанската комора поднесе Иницијатива за уставноста на Законот за данок за солидарност

Редакција
Стопанската комора вчера ја поднела Иницијативата што ја најави за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за данок за солидарност пред Уставниот суд,...
Бизнис

Владата го повлече Предлог-законот за данок на солидарност, но Стопанска комора бара целосно да се стопира неговото донесување

Редакција
Невозможно е да се гради предвидлива бизнис клима ако со години не се носат клучни, издржани закони кои би го подобриле работењето на компаниите, а...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анализа на Стопанската комора: Сивата економија зафаќа 33% од БДП

Редакција
Вкупно 33,2 отсто од бруто домашниот производ (БДП) годишно во државата отпаѓа на сивата економија, покажува анализата на Стопанската комора (СКСМ) на тема „Сивиот дел...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Државата да ги поддржи и компаниите кои се на слободниот пазар на електрична енергија, бараат од Стопанска комора

Редакција
Државата треба да ги поддржи и компаниите кои се на слободниот пазар на електрична енергија, а не да ги остава сами да се снаоѓаат и...
Бизнис

Стопанска комора бара да се повлече новиот Законот за игри на среќа, ќе ги затвори компаниите и ќе поттикне сива економија

Редакција
Групацијата за игри на среќа при Стопанската комора уште еднаш јавно го изразува ставот на приредувачите на игри на среќа во пресрет на носењето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Азески: Задоволни сме од формалната, но не и од суштинската соработка со Владата

Редакција
Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески денеска, преку видео обраќање на владината конференција „Година на нови можности“, порача дека бизнисот е задоволен од формалната, но...
Бизнис

Собранието ја усвои ПЕМ конвенцијата за извоз на пазарите на ЦЕФТА

Редакција
Стопанската комора го поздрави усвојувањето на ревидираната ПЕМ конвенција за извоз на пазарите на ЦЕФТА од страна на македонското Собрание. – Како Стопанска комора ги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Да се зголеми домашното производство на струја и да се искористат сите можни ресурси, апелираат од Стопанска комора

Редакција
Стопанската комора бара од Владата да ги реализира нивните заклучоци презентирани во јули годинава и нагласува дека е потребно да се зголеми домашното производство на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата доцни со помошта: Стопанска комора изготви мерки за надминување на кризата со струјата, бара итна средба со надлежните

Редакција
Стопанската комора на Македонија има изготвено мерки за надминување на проблемите на компаниите со струјата, а во понеделник ќе бара итна средба со Владата и...