еМагазин

Tag : свет

Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на починати од Ковид-19 во светот надмина 500 илјади

Редакција
Според најновите податоци, во светот има 10.326.158 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 505.956, а оздравеле 5.600.574 луѓе. МИА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ СЗО: Пандемијата...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројката на заразени од корона вирусот во светот надмина осум милиони

Редакција
Во светот 8.007.804 луѓе се заразени со вирусот Ковид 19, покажуваат најновите податоци на веб-страницата на Ворлдметерс (Worldometers). Од вирусот починале 435.855 лица, а излекувани...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на заразени со корона вирусот во светот надмина 6 милиони, починале над 366 илјади

Редакција
Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони, покажуваат податоците од Интернет страницата Ворлдометерс. Како што се наведува на сајтот, со коронавирусот се...
Свет ТОП СТОРИИ

Над 5 милиони заразени со коронавирусот во светот, последните 24 часа најголем раст на дневно ниво

Редакција
Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирусот досега се заразиле 5.035.976 лица. Од нив починале 326.238, а оздравеле 1.988.557 луѓе. Во последните 24 часа...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 4 милиони

Редакција
Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина четири милиони, објави веб-страницата Ворлдметерс. Повеќе од 275.000 луѓе починаа, а 1,38 милиони луѓе оздравеја. САД...
Забава ТОП СТОРИИ

(Следете во живо): „Еден свет, заедно дома“: Светската музичка елита ќе пее за здравствените работници

Редакција
На виртуелен концерт, кој по македонско време започнува во 20 часот денеска светската музичка елита и најпознатите ликови од шоу бизнисот ќе им се заблагодарат...
Свет

Кои земји имаат најригорозни мерки, а кои најлабави, во борбата со коронавирусот

Редакција
Според истражувањата на научниците од Универзитетот Оксфорд, Хрватска, Србија и Словенија имаат најстроги мерки за заштита од пандемијата на вирусот Ковид-19 во светот. Максимални 100...
Свет ТОП СТОРИИ

Властите во САД го следат движењето на Американците како дел од мерките за борба со коронавирусот

Редакција
Американските власти ја користат геолокацијата на милиони мобилни телефони за да предвидат сценарија за распространување на коронавирусот и за борба со инфекцијата, објави „Волстрит журнал“....
Свет ТОП СТОРИИ

Во Италија речиси 100.000 болни со коронавирусот, вчера починале 756 луѓе

Редакција
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 707.738 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 33.526, а оздравеле 150.732 лица. Италија објави...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Снимки од дрон за ужасот на коронавирусот од Будимпешта до Рио де Женеиро

Редакција
Просто е неверојатно како изгледаат познати светски метрополи, во време кога светот се бори со пандемијата на коронавирусот. На снимките кои ги објави Euronews се...