еМагазин

Tag : угостители

Бизнис ТОП СТОРИИ

По новите мерки прометот на угостителите паднал за 30%

Редакција
Драстично е намален прометот на угостителите откако стапија во сила најновите мерки за заштита од Ковид-19. Изнесува помалку од 30 отсто во однос на изминатите...
Бизнис

Угостителите бараат укинување на одлуката за забранет влез на невакцинирани во угостителските објекти

Редакција
Независната угосстителска комора (НУК) бара од Владата целосно и безусловно да ја укине одлуката за забранет влез на невакцинирани во угостителските објекти, посочувајќи дека таа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ако сакате да пиете кафе, вакцинирајте се, порача министерот за економија Бектеши

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните, особено угостителските објекти, да ги почитуваат мерките за заштита и протоколите, оти само на тој начин ќе...
Бизнис

Независната угостителска комора бара рамноправно вакцинирање на сите угостители

Редакција
Независната угостителска комора (НУК) преку соопштение реагира што не биле консултирани и викнати на состанокот на кој се разговарало за вакцинирање со стопанските комори. НУК...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предлог до Владата: Полицискиот час да почнува на полноќ, угостителите да работат до 23.30 часот

Редакција
Главниот координативен кризен штаб го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести и врз основа на епидемиолошките текови и состојби во државата, намалување на бројот...
Бизнис

Угостителите со Иницијатива до Народната банка за менување на законските прописи

Редакција
Независната угостителска комора (НУК) достави Иницијатива до Народната банка за промена на законските акти и прописи со што ќе им се дозволи на комерцијалните банки...
Бизнис

Од утре и сметководителите на протест, ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници

Редакција
Сметководителите од утре ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници и заедно со нив ќе протестираат. Незадоволни од игнорантскиот однос на власта и непочитувањето на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

„Нема скара, нема мир“: Угостителите и туристичките работници на протест побараа еднократна финансиска помош за да продолжат со работата

Редакција
Еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност, но и финансиска помош за секоја туристичка лиценцирана агенција...
БЕСПАРИЦА

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Редакција
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите дејности...
Бизнис

Затворени 36 угостителски објекти: Се правеле свадби, прослави и не се почитувале протоколите

Редакција
По една недела од воведувањето на нови рестриктивни мерки за заштита на здравјето на граѓаните и запирање на ширењето на корона вирусот инспекциските служби во...