еМагазин

Tag : УКИМ

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Соларпро холдинг“ го доби тендерот на УКИМ за набавка на струја вреден 456.000 евра

Редакција
Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје – Ректорат по распишаниот тендер за набавка и испорака на стока – електрична енергија склучи договор со „Соларпро...
Македонија

Никола Јанкуловски реизбран за ректор на УКИМ

Редакција
Универзитетската изборна комисија ја објави Одлуката за утврдување избран кандидат за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ според која за ректор на УКИМ е избран досегашниот...
БЕСПАРИЦА

Универзитетското студентско собрание бара еднократна социјална стипендија за сите финансиски загрозени студенти

Редакција
Воведување на еднократна социјална стипендија во износ од 6.000 денари за сите студенти засегнати од финансиската криза, но и доделување на електронски уреди за оние...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од понеделник сите факултети да организираат онлајн-настава

Редакција
Онлајн-настава за студентите од понеделник треба да организираат сите факултети од државните и од приватните универзитети во земјава поради условите што ги наметнува ризикот од...
Македонија

Почнува уписот на УКИМ, слободни 10.710 места

Редакција
На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје денеска и утре е првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната  2019/2020 година....
Македонија

Ректорот Никола Јанкуловски со неверување реагира на наодите на Анрикорупциската комисија

Никола Осило
Официјалното соопштение на Државната комисија за спречување на корупцијата изнесено на прес конференцијата одржана на 12. 8. 2019 година во врска со моето вршење на...
Македонија

Антикорупциска најави прекршочни пријави за 30-тина професори и декани од УКИМ, оти не го пријавиле имотот

Редакција
Од Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска најавија дека ќе поднесат прекршочни пријави за 30-тина професори и декани од Универзитетот „Кирил и Методиј“ (УКИМ),...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Алкалоид потпиша нов меморандум за соработка за програмата за практиканство со уште два факултети при УКИМ

Редакција
Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид...
Македонија

Пет отсто повисоки плати за вработените на Медицинскиот факултет при УКИМ

Никола Осило
Вработените на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе добијат пет отсто поголеми плати од јануари 2019, одлучи Владата на вчерашната...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ФЕИТ ги очекува новите бруцоши

Никола Осило
Факултетот за електротехника и информациски технологии е подготвен во учебната 2018/2019 година да прими вкупно 660 студенти на седум различни студиски програми, од кои 440...