еМагазин

Tag : уметност

Забава

Фестивал Скопско лето од 21 јуни до 31 јули

Редакција
Многубројни музички настапи, изложби, театарски претстави и танцови перформанси ќе понуди 44.издание на фестивалот „Скопско лето“, што секоја година традиционално се одржува од 21 јуни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) „Чекајќи те костур се сторив“: Уметничка акција „Чекајќи го Годо“ посветена на односот на Европската Унија кон Македонија

Редакција
„Чекајќи го Годо“ е уметничка акција посветена на односот на Европската Унија кон Македонија. Според активистите од Центарот за современи Уметности – Скопје (ЦСУ), инспирацијата...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Прегратката е сериозна тема“:  Ново уметничко дело од познатиот црногорски сликар Милутин Обрадовиќ

Силвана Жежова
Од ателјето на познатиот црногорски сликар Милутин Обрадовиќ, излезе ново уметничко дело „Прегратката е сериозна тема“. Освен по уметноста, она по што овој уметник се...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Leaves raking 2021: Уметност создадена од лисја, проект на познатиот хрватски скулптор Никола Фалер

Редакција
Прекрасна уметност во природата создадена од самата природа, овој пат преку боите на есента од хрватскиот скулптор Никола Фалер. Leaves raking 2021, е негов урбан...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Започнува ВАДА, првата академија за улични танци која ќе донесе светски предавачи од САД во нашата земја

Редакција
Од 21.02.2021 започна проектот ВАДА – Виртуелна aмериканска танцова академија (ВАДА) во креација на координаторката Ивана Балабанова од Битрикс Културно-уметнички центар и Американската амбасада во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Елизабета Ѓоргиевска на фестивалот за деца „Литера“: Секој од нас длабоко во својата душа има простор посебно одвоен за светот на приказните

Редакција
Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска ја отвори ретроспективната изложба на илустрации за деца од Димитар Кондовски, што воедно значеше и отворање на Меѓународниот...
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото+видео) Феноменален изглед на главниот град со „Скопје лајт арт дистрикт“

Редакција
Третото издание на „Скопје лајт арт дистрикт“ се одржува изминативе денови во главниот град каде по таканаречената зелена патека беа претставени визуелни уметнички дела претопени...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ е предизвик за сите посетители

Редакција
Во издание на „Хаемус“ излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание на „Хаемус“ е Василка Димитровска. Водичот дава...
Техно

Утринско кафе со поглед на делата на Тинторето и Веласкез

Редакција
Дали знаевте дека музејот Викторија и Алберт во Лондон чува повеќе од 2.7 милиони предмети? Отприлика ист број на посетители секоја година поминуваат низ вратата...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Дизајнот на ТиноСки предизвикува насмевки, емоции и го буди детето во нас

Силвана Жежова
Валентин Петрески или со уметничко име ТиноСки сака да создава уметност за луѓето да ги прави среќни. Неговите профили на Инстаграм изобилуваат со шаренило од...