еМагазин

Tag : употреба

Свет ТОП СТОРИИ

Лекот ремдесивир одобрен во ЕУ, следен чекор е да се даде зелено светло за употреба

Редакција
Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во террманот на случаите со Ковид-19 во ЕУ, јави ДПА. – Ние нема да...
ЖИВОТ

(Фото) Заштитната маска за една употреба не смее да се користи повеќе пати

Редакција
Многу е важно личната заштитна опрема да се користи правилно, за да се спречи дополнителен ризик од инфекција. Заштитната маска за една употреба не смее...
ЖИВОТ

Дури 700 илјади луѓе на годишно ниво во светот умираат од инфекции предизвикани од бактерии отпорни на антибиотици

Редакција
Дури 700 илјади луѓе на годишно ниво во светот умираат од инфекции предизвикани од бактерии отпорни на антибиотици. Само во Европа околу 33 илјади лица...
МАКЕДОНСКО

Советот за македонски јазик предлага задолжително ангажирање лектори во сите државни и јавни установи и институции

Редакција
Задолжително ангажирање или вработување на лектори по македонски јазик во сите државни и јавни установи и институции, задолжително изучување на македонскиот јазик на сите високообразовни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владејачките партии не го чекаат мислењето на Венецијанската комисија: Собранието го донесе Законот за Инспекторат за употреба на јазиците

Редакција
Собранието на 114-тата седница го донесе Законот за Инспекторат за употреба на јазиците. Во текот на расправата пратениците од опозицијата побараа оваа точка да се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Бизнисот со канабис за медицинска употреба расцвета: Бројот на издадени лиценци порасна на 27

Редакција
Ако на некој бизнис во Македонија добро му оди, тоа е сигурно бизнисот со канабис за медицинска употреба. Бројот на компании кои влегуваат во овој...
Македонија

Со допис до НАТО побарано исправка за користењето на терминот „македонски јазик“

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е испратен допис до Алијансата со кој се бара корекција во делот на користење на терминот „македонскиот јазик“ на...
Свет

Израел ќе извезува канабис за медицински цели

Редакција
Израелската Влада е подготвена да дозволи извоз на канабис во медицински цели, соопшти денеска Министерството за финансии на Израел. Министерствотро наведе дека со закон, за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Името Република Северна Македонија влегува во меѓународна употреба веднаш, за домашна во следните 5 години

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото...
Свет

Канада стана втора земја во светот која легализира рекреативна употреба на марихуана

Редакција
Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира поседување и рекреативно користење на канабис. На Канаѓаните од денеска им е дозволено да одгледуваат,...