еМагазин

Tag : услови

Бизнис

НЛБ Банка подготвува мерки за олеснување на отплатата на кредитите кај физичките и правните лица

Редакција
Со цел полесно надминување и ублажување на негативните ефекти од кризната ситуација предизвикана од пандемијата на вирусот Ковид-19, НЛБ Банка презема посебни мерки за поддршка...
БЕСПАРИЦА

Државен студентски дом: Истражувањето на МОФ се однесува на податоци од 2015 година

Редакција
Државниот студентски дом Скопје ја известува јавноста дека истражувањето од МОФ околу исхраната и трошењата на институцијата се однесува на период од 2015 година кога...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стабилно и долгорочно планирање со збогатената кредитна понуда на Охридска банка за физички лица

Редакција
Охридска банка ja проширува промотивната понуда на кеш, хипотекарните и станбените кредити од своето портфолио. Со воведување на нови промотивни услови, клиентите на Банката имаат...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

До кога „браќа“ Бугари: Прошка треба да барате наместо нови услови

Никола Осило
Македонски играчи на кошарка или популарниот „баскет“ многу често го користат изразот „бугарски кош“. Станува збор за поен постигнат од среќа или што би рекле...
Македонија

Антикорупционерите се пожалија на условите за работа: Институциите незаинтересирани и бавни

Никола Осило
Условите за работа во период од седум месеци не се променети, а се уште не е направено електронското поврзување со 17-те институции за поддршка за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Прегрупирање во банкарскиот сектор: Поголемите банки ќе ги „голтнат“ помалите

Никола Осило
По почетокот на продажбата на Охридска банка на Шпаркасе банка, како и најавата за можно преземање на Еуростандард банка од Комерцијална банка извесно е дека...
БЕСПАРИЦА

Сите детали: Кој има право и колку чинат субвенциите за печки на пелети

Редакција
Министерството за економија денеска го објави Јавниот повик за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети, со кои домаќинствата ќе ги...
Македонија

Спасовски оцени дека изборите поминале во мирна и демократска атмосфера

Редакција
Институциите покажaa дека може да организираа мирни и демократски избори како што и доликува на една држава која е претендент да биде земја-членка на Европската...
Бизнис

Кај една третина тендери дискриминаторски услови за учество на компаниите

Никола Осило
Речиси една третина од тендерските документации на анализираните институции содржат дискриминаторски елементи кои можат да ја ограничат конкуренцијата, покажува истражувањето „Транспарентност, отчетност и интегритет на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Како живее еден македонски студент и колку пари му се потребни во месецот

Редакција
Студентските месечни трошоци или „студентската кошничка“ изнесува 21.410 денари за студенти кои студираат со партиципација и 22.435 денари за студенти кои студираат со кофинансирање, односно...