еМагазин

Tag : вино

ЖИВОТ

Денови на вино и љубов од 12 до 14 февруари во Рамстор мол

Редакција
Од 12 до 14 февруари во Рамстор Мол ќе се одржат Денови на вино и љубов. Овие посебни магични денови на љубовта и виното поминете...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

Редакција
Новото црвено премиум вино „Terrasse a L’Ombre 2018“, кое е дел од „Tikveš Châteaux & Domainеs“, освои двоен златен медал на првиот голем меѓународен вински...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Свечено доделени WSET сертификати во „Вински едукатор“ на „Тиквеш“

Редакција
Над 60 учесници на обуките на Лондонската школа за вино и јаки алкохолни пијалаци – Wine & Spirits Education Trust (WSET) се стекнаа со сертификати...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Јубилеен 10. Фестивал на младото вино во „Тиквеш“ : Првото вино од годинешната берба наговестува добра винска година

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ го организира десетиот Фестивал на младо вино, на кој традиционално голем број јавни личности, соработници на винарницата, претставници на дипломатскиот кор, институциите,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Промоција на македонските винарници во Швајцарија

Редакција
Промоцијата што се одржа на 5.11.2019 во Цирих во организација на Здружението Вина од Македонија е дел од низата промотивни настани за градење препознатливост на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Уникатоста на „вранецот“ ги отвора вратите на македонското вино кон светските вински пазари

Редакција
Винската сорта „вранец“ е нераскинлив дел од винскиот идентитет на земјава, но и на целиот регион. Уникатноста на оваа автохтона сорта, неjзините карактеристики и потенцијал...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонија е најголем производител на вранец во регионот

Редакција
Во моментов во земјава има над 28 илјади хектари под лозови насади од винско грозје, од кои околу 11 илјади хектари се под сортата вранец....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Светозар Јаневски ги обедини земјите од Западен Балкан во винска мрежа

Редакција
Со потпишување на меморандум за соработка, денес во Скопје официјално е формирана Балканска винска мрежа. Иницијатор на новата регионална мрежа за соработка е здружението „Вина...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Платинест медал за „Стоби“ на престижниот вински натпревар „Декантер“ во Азија

Редакција
Црвеното вино „Веритас“ од бербата од 2015 година на винарницата „Стоби“ се закити со највисокото признание – платинест медал, на престижниот вински натпревар „Декантер“ во...
Убава приказна

(Галерија) Винарија Камник го прослави 15. роденден

Редакција
Винаријата Камник, прослави 15 години постоење. Со интересна презентација на производство на вино, беше раскажана приказната за винаријата Камник на вчерашниот настан каде се одбележа...