еМагазин

Tag : вино

ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) „Гледај го светот во очи“: Вината „Луда Мара“, нов бренд на Тиквеш

Редакција
„Луда Мара“ е нов бренд во палетата вина од „Тиквеш“, кој што синоќа беше промовиран во Музејот на современа уметност во Скопје. „Гледај го светот...
Бизнис

Тековните предизвици и можности на винските пазари и значењето на географските ознаки за македонското вино – теми во фокусот на регионалната конференција за вино

Редакција
Како да се искористат актуелните трендови на глобалните вински пазари заради подобро позиционирање на македонското вино, како да се зголеми препознатливоста на нашите вина, зошто...
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото) Временска машина и магично Wine&Dine кабаре шоу во Скопје

Редакција
Деновиве во хотел „Мериот“ љубителите на врвниот хедонизам уживаа како ретко кога во ексклузивно Wine&Dine кабаре шоу, организирано од винарницата „Тиквеш“ во соработка со хотел...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Ковачевски во Белград се распеа со Вучиќ и Милатовиќ

Редакција
Српскиот претседател Александадр Вучиќ на Инстаграм објави видео на кое се гледа како на неформална вечера, синоќа, во Белград, во рамки на вториот Саем за...
Забава ТОП СТОРИИ

„Вкуси го југот“, фестивал на храна и пијалаци во Гевгелија, еве кој се ќе настапи

Редакција
Од денеска до 17. септеври во Гевгелија за првпат ќе се одржи фестивал на храна и на пијалаци „Вкуси го југот“ (Taste the south). Фестивалот...
Забава ТОП СТОРИИ

На „Тиквешки гроздобер“ испиени над 25 тони вино, имало над 120 илјади посетители

Редакција
Над 120 илјади посетители биле дел од тридневната манифестација „Тиквешки гроздобер”, испиени биле над 25 тони вино. Ова денеска го соопшти кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Тиквеш ја донесе првата современа мобилна полнилница за вино во земјава

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ воведе уште една технолошка новина во македонската винска индустрија – мобилно полнење на вино, информираат од таму. Употребата на оваа технологија, која...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Вината на Бовин прогласени за вина со карактер и едни од најдобрите на светот во својата категорија

Редакција
Македонската винарија Бовин постигна нов голем успех на 32-от реномиран интернационален вински натпревар Mundus Vini, кој се одржува во Германија, информираат од таму. Престижното признание...
Бизнис

(Фото) За празникот на лозарите и винарите „Тиквеш“ го претстави првото вино од сертифицирано органско грозје

Редакција
Во рамки на годинешното традиционално одбележување на Свети Трифун, празникот на лозарите и винарите, винарската визба „Тиквеш“ го претстави на јавноста „Domaine Lepovo Chardonnay“ од...
Бизнис

Франција го отвора европскиот пат за македонската винска индустрија

Редакција
Потпретседателот на Сојузот на стопански комори (ССК) за надворешни односи и претседател на Туристичко-угостителската комора Аркан Керим реализира посета на познатиот вински регион Болен, Јужна...