еМагазин

Tag : железница

Локално

Железници-Транспорт: Возот удри во возило кое претходно паднало од регионалниот пат

Редакција
Железници на РСМ Транспорт во врска со несреќата кај Велес денеска соопшти дека возот удрил во возило кое претходно паднало од регионалниот пат Велес-Градско по...
Бизнис

По петдневен штрајк, машиновозачите се вратија на работа, а возовите нормално сообраќаат

Редакција
По пет дена штрајк, машиновозачите се вратија на работа, а возовите нормално сообраќаат. МЖ Транспорт го прифати барањето на машиновозачите за зголемување на додатокот на...
Бизнис

Поради штрајк: Железничкиот сообраќај втор ден во прекин

Редакција
Патниот и товарниот железнички сообраќај и денеска е во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт. Тие бараат зголемување од 30 до 40...
Бизнис

Железницата остава простор со преговари да ги добие купените локомотиви од Кина

Никола Осило
Во тек се преговори со кинеската компанија ЦРРЦ за исполнувањето на обврските од договорите за обнова на возниот парк со патнички гарнитури и локомотиви, а...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Турска компанија го доби тендерот на Железницата за набавка на дрезини вреден два милиони евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на Република Северна Македонија“ – Скопје по распиашниот тендер за набавка на дрезини склучи договор со турската компанија „Teknik...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Се скараа кој го изградил автопатот Миладиновци-Штип како од џеб да ги дале парите

Никола Осило
Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално ќе биде пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на високо државно раководство и странски гости....
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Железницата се распаѓа, а Владата ќе ги „чести“ студентите и пензионерите бесплатно патување со воз

Никола Осило
Владата на РМ на денешната седница меѓудругото ќе ја разгледа и информацијата за реализација на проектите: „Бесплатен викенд за млади лица до 27 години за...
Бизнис

Се распаѓа железницата: Во прекин сообраќајот Велес-Гевгелија, попуштил мост

Никола Осило
Железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија од денеска ќе биде во прекин поради појавени деформации на бетонски мост што се наоѓа помеѓу станица Градско и крстосница Кукуричани. Како...
Локално

Трагедија: Кај Романовце загина семејство по удар на воз во нивниот автомобил

Редакција
Воз удри во автомобил на железиничкиот премин во кумановското село Романовце, во кој загинале тројца членови на семејство. Според МВР, несреќата се случила во 11.45...