еМагазин

Tag : животна средина

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Совети како да заштедите, да го намалите отпадот на храна и да ја зачувате животната средина

Редакција
Желбата да живееме поздраво и како поединци и /или како семејства подразбира помалку да ја загадуваме животната средина. Односно, да го намалиме отпадот што го...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Од буџет „тежок“ 3,8 милијарди евра само 19 милиони евра за заштита на животната средина

Никола Осило
Во периодот кога загадувањето на воздухот и другите еколошки теми стануваат проблем број еден во државата, Владата одвои минимални средства од буџетот за 2020 година...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) На кој број во Општина Карпош може да пријавите непријатна миризба

Редакција
Градоначаланикот на Општина Карпош на неговиот твитер-профил објави на кој број граѓаните може да пријават непријатна миризба. Тој неодамна најави и засилени инспекциски контроли во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

ЕВН, Шпаркасе Банка и EBRD GEFF го одбележаа светскиот ден на животната средина

Редакција
ЕВН, Шпаркасе Банка и GEFF програмата на EBRD заеднички го одбележаа интернационалниот ден на животната средина – 5ти јуни со саем за најнови енергетски ефикасни...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Еко-акција на Рудник САСА за Светскиот ден на животната средина

Редакција
По повод 5-ти Јуни – Светскиот ден на животната средина, Рудник САСА спроведе еко-акција чија цел е јакнење на  јавната свест за потребата од зголемување...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео+Фото) Се одржа Trash Fashion 2019, натпревар на креации изработени со реупотреба на материјали

Редакција
По повод 5 јуни светскиот ден за заштитата на животната средина по осми пат Здружението за едукација, комуникација и консалтинг ОХО организираше Trash Fashion 2019,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Прва за Македонија: Активистката Ана Чоловиќ – Лешоска добитник на Голдманова награда за животна средина

Редакција
Ана Чоловиќ – Лешоска е една од шесте добитници на престижната Голдманова награда за животна средина, која се доделува на активисти ширум светот за зачување на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Со воведување на R32 фреонот се обезбедува до 9% поголема заштита на животната средина

Редакција
Еден од најзначајните фактори за напредокот на нашето општество е неговата заштита. Без обезбедување на иднината сѐ друго е излишно. Затоа на минатиот Vivax Cool...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Цементарница УСЈЕ ги отвора вратите за граѓаните за да се запознаат со работата

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје е компанија која од 2011 година има Интегрирана А еколошка дозвола со оперативен план од Министерството за животна средина и просторно...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Министре Дураки ич да не жалите, фатете се за работа и заработете си ја платата

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки жали дека не се изразил јасно кога го прашаа за став за најавената тужба за загадувањето...