еМагазин

Tag : животна средина

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е министерот Дураки познат како „Командант Вентили“, кому граѓаните не му се важни

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки кој се „прослави“ со изјавата “дека граѓаните не му се битни“, на министерска функција е од...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Го знаете овој човек? Министер е и не се „бави“ со нас, ама го плаќаме со 72.621 денари секој месец

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, кој не се „бави“ со граѓаните, месечно го плаќаме 72.621 денари нето, покажа алатката за отчетност на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(Видео) Министерот кој не одржал ниту една прес-конференција за загадувањето и јавно призна дека не се „бави“ со граѓаните

Редакција
Дали знаете кој е министер за животна средина и просторно планирање? Може да се подзамислите и да не Ви текне. Садула Дураки. На граѓaните, кои...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 Иницијатива“: Итно вклучување на справување со загадувањето во буџетот за 2019 или оставка

Редакција
Вчерашната презентација на предлог-буџетот на РМ за 2019 година на ниту едно место не ја спомнува заштитата на животната средина и намалување на загадувањето, велат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата го менува законот за животна средина: Ќе се идентификуваат контаминирани подрачја

Никола Осило
Министерството за животна средина и просторно планирање подготвува закон за изменување и дополнување на законот за животна средина. Во образложението се вели дека со измените...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Загадувањето повторно ги мачи скопјани, надлежните релативизираат

Редакција
Со денови Железара испушта токсични облаци на чад, но никој од надлежните не излезе да каже што се случуваше/ува, кои се причините, кој е одговорен,...