еМагазин

Tag : УСЈЕ

Бизнис ТОП СТОРИИ

Константинос Николау нов в.д. директор на Цементарница УСЈЕ

Редакција
Константинос Николау е нов главен извршен директор на Цементарница УСЈЕ АД Скопје, кој на оваа функција доаѓа како вршител на должност до одржување на наредното...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Цементарница УСЈЕ со зголемна добивка во првите девет месеци

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје за периодот јануари – септември 2023 година оствари позитивен финансиски резултат искажан во неревидираниот единечен Биланс на успех, соопшти компанијата преку...
Бизнис ТОП СТОРИИ

УСЈЕ продолжува со инвестиции согласно највисоките ЕСГ стандарди – вложени над 6 милиони евра во иновации и развој

Редакција
Развој на компанијата, заедницата и засегнатите страни останува врвен прироритет на Цементарница УСЈЕ АД Скопје, информираат од таму. Само минатата година во развој, унапредување и...
ЧИСТА ОКОЛИНА

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Редакција
Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

ДИЖС: Усје ги имплементираше сите препораки, контролните мерења од независни лаборатории на 8 точки покажаа дека нема надминување на емисиите

Редакција
Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) на Фејсбук информираше дека во врска со случајот за Цементарница Усје на 7 февруари е започната постапката за спогодување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Обвинувањата против нас се невистинити, ќе покренеме правна постапка во интерес на вистината, велат од Усје

Редакција
Цементарница Усје АД Скопје целосно ги отфрла неоснованите обвинувања, чија цел е дефокусирање на јавноста. За жал ваквиот однос не води кон решавање на отворените...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Усје ги исполниле задолженијата и од вчера почнала да користи гас за загревање

Редакција
Цементарницата „Усје“ ги исполнила задолженијата што и ги постави Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во врска со емисијата на штетни гасови од двата котли...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје поднесе кривична за цементарницата Усје

Редакција
Градот Скопје денеска информира дека поднеле кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице –...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Неоснованите напади на Усје служат за евтини политички поени и не водат кон решенија за загадувањето на воздухот во Скопје, велат од компанијата

Редакција
Цементанрица Усје АД Скопје, целосно ги отфрла неоснованите тврдења од страна на граѓанската иницијатива Зелен хуман град, регираат од компанијата. -Изнесувањето на неточни и паушални...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Цементарница Усје: Емисиите постојано се под граничните вредности определени со закон

Редакција
Емисиите од работата на Цементарница Усје постојано се под граничните вредности определени со закон. Од 2007 година, емисиите на Цементарница Усје се мониторираат 24 часа,...