еМагазин

Tag : мазут

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Мапа) Речиси 700 јавни објекти низ Македонија се греат на нафта и мазут и го загадуваат воздухот

Редакција
Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ мапираше речиси 700 јавни објекти низ Македонија кои се греат на нафта и мазут, со што го загадуваат воздухот. Станува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензините и дизелот од денеска поевтини за два денари

Редакција
Малопродажните цени на бензините „Еуросупер БС-95“ и „Еуросупер БС-98“, како и на дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) од синоќа на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Кој ги контролира над 100 јавни објекти во Скопје кои се уште користат мазут, нафта и јаглен за загревање? 

Редакција
Деновиве граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ објави податок дека над 100 објекти, меѓу кои и големи јавни претпријатија и установи во Скопје користат мазут или...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Мапа) Над 100 јавни објекти во Скопје се греат на мазут и на нафта за домаќинство, велат од “Шанса за Центар“

Редакција
Празните муабети, декларативните заложби и фрази за загриженост што ги расфрлаат големите партии нема да го решат проблемот со загадувањето на воздухот од кој секоја...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Усје ги исполниле задолженијата и од вчера почнала да користи гас за загревање

Редакција
Цементарницата „Усје“ ги исполнила задолженијата што и ги постави Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во врска со емисијата на штетни гасови од двата котли...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Топланите може да користат мазут како резервен енергенс само 10 дена, за подолго потребна е согласност од Министерството за животна средина

Редакција
Топланите „Запад“ и „Исток“ во Скопје во случај на недостиг на главниот енергенс – гасот, може да користат мазут како резервен енергенс во период од...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Директорот на „Скопје Север“ не гледа ништо спорно што топланата го користи загадувачот мазут

Редакција
Град Скопје изрече забрана на топланата „Скопје Север“ да користи мазут, бидејќи оваа постројка за тоа ниту поднела барање, ниту, пак, одобрување за тоа добила...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

„Скопје Север“ доби забрана да работи на мазут, директорот Рамадани ќе го обжали решението

Редакција
На топланата „Скопје Север“ денеска и изречена забрана да користи мазут од страна на инспектори од Секторот за животна средина во Град Скопје, потврди Куштрим...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Мазутот да не биде погонско гориво за топланата „Скопје Север“, кога може да се користи гас

Редакција
Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се осврна на фактот што изминатиов период топланата „Скопје Север“ почна да употребува мазут, иако како алтернативно гориво, но...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мазутот поевтинува, цената на горивата останува иста

Редакција
Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува за 1,478 денари за килограм, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и...