еМагазин

Tag : мазут

Бизнис ТОП СТОРИИ

Мазутот поевтинува, цената на горивата останува иста

Редакција
Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува за 1,478 денари за килограм, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и...
Бизнис

Македонија со Грција договара испорака на еден милион тони јаглен и 250.000 тони мазут

Редакција
Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски информира дека земјава со Грција вчера договарала испорака на еден милион тони јаглен и 250.000 тони мазут. Како...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Балкан Енерџи склучи рамковна спогодба со РКМ вредна 39,2 милиони евра

Редакција
Производство на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје склучи рамковна спогодба за јавна набавка на масло за горење – мазут со друштвото за производство,трговија и услуги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

РКЕ им даде 90 дена на РКМ, Супертрејд, Пертинакс и Ли Оил да достават доказ дека ги поседуваат потребните резерви на мазут

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) им даде рок од 90 дена на трговците на големо со мазут – РКМ ДООЕЛ Скопје, Супертрејд...
Бизнис

„Пари“: Кичевската фирма “Евротим“ за две години заработила речиси половина милион евра

Редакција
Државниот пазарен инспекторат вчера соопшти дека со 10.000 евра ќе ја казни кичевската фирма “Евротим ГДС”, а со дополнителни 3.000 евра нејзиниот сопственик Гоце Стефановски....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Државниот пазарен инспекторат парично ја казни Евротим за несоодветниот „мазут“

Редакција
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) спроведе постапка на порамнување и издавање на прекршочни платни налози во износ од 10.000 евра за правното лице „Евротим ГДС“ ДООЕЛ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Евротим“ од Кичево доби забрана за продажба на мазутот поради отстапки во квалитетот

Редакција
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ги доби резултатите од земените дополнителни мостри од скалдот за мазут во Ресен во сопственост на компанијата „Евротим ГДС ДООЕЛ Кичево“,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Казнети со 55 илјади евра: Објавени седумте компании кои направиле пропусти во тргувањето со мазут, дел ќе останат без лиценца

Редакција
Анализата што ја направија државните институции за увозот на мазут покажа неправилности кај дел од компаниите увознички. Изречени се решенија за забрана за работа, забрана...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А да го легализираме горењето на отровни материјали?„: Твитер реакции за увозот на токсични нафтени деривати во Македонија

Редакција
Првата епизода од документарниот серијал „Редакција“ на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), откри дека токсични масла опасни по здравјето и животната средина, при увоз во Македонија...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Институциите имаат 14 дена да ги проверат информациите на ИРЛ за увоз на токсични нафтени деривати во Македонија

Редакција
Владата на последната седница дискутираше и ја оцени како вонредна и итна информацијата објавена во јавноста од страна на Истражувачката репортерска лабораторија – ИРЛ за...