еМагазин

Tag : увоз

Бизнис

Извозот во јануари со раст од седум отсто

Редакција
Вредноста на извозот на стоки од земјава во јануари годинава во однос на јануари лани забележа раст од седум отсто и изнесува 507.332 илјади американски...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Собранието го донесе законот со кој се забранува увоз на отпад кој може да се користи како гориво

Редакција
Собранието со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад по скратена постапка. Со Законот за управување со отпад се забранува увоз на...
Бизнис

Извозот лани бил зголемен за четири отсто во однос на 2018 година

Редакција
Лани извозот изнесувал 7.187.566.000 американски долари и бележи пораст од  четири проценти во однос на 2018 година, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената...
Балкан

Бугарија не може да го забрани увозот на отпад, тврди бугарскиот министер за екологија

Редакција
Бугарија не може да го забрани увозот на отпад, затоа што ова прашање е регулирано со директивите на ЕУ и не можат земјите да донесуваат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

УСЈЕ: Не сме причинител за состојбите со животна средина во Скопје – користиме најдобра пракса во работењето согласно стандардите на ЕУ

Редакција
Цементарница УСЈЕ е транспарентна и отворена компанија и работи согласно највисоките стандарди за животна средина, информираат од компанијата. „Потенцираме дека УСЈЕ не е причинител за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Најопасен е увезениот „отпад на тркала“

Редакција
За речиси 50.000 се зголемил бројот на регистрирани возила во Македонија во периодот 2014-2018 година од кои дури 43.000 се патнички автомобили, покажуваат податоците на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Увезениот отпад го користела индустријата, а најголем увозник бил „Макстил“, вели Шилегов

Редакција
По лавината реакции во јавноста за информацијата дека Македонија со години увезува големи количини отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вели дека не станувало збор...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Македонија извезува виско образовна сила, а увезува отпад“: Твитер реакции

Редакција
Информацијата на Радио Слободна Европа, дека во Македонија во периодот од 2012 до 2014 година бил увезен (најмногу од Бугарија, над 7 милиони тони) над десет...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Царинска управа: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Редакција
Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Колкави ќе бидат давачките за увоз на стари возила, што предвидува новиот Закон за данок на моторни возила

Редакција
Владата на вчерашната седница ја донесе Уредбата за начинот на пресметка на данокот на моторни возила и на износите потребни за пресметка на данокот на...