еМагазин

Tag : лиценца

Македонија ТОП СТОРИИ

На 7 години одземена лиценцата на анестезиологот од Тетово, кој објавуваше снимки на пациентки на Тик ток

Редакција
Судот на честа при Лекарската комора на денешната седница донесе одлука за привремено одземање на лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите стечајни управници со лиценци ќе преполагаат, освен оние кои имаат над 64 години

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека согласно Законот за инсолвентност, сите стечајни управници кои имаат лиценци ќе преполагаат, но не и оние што имаат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Почната постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија

Редакција
Економско-енергетскиот совет на Владата одлучи да почне постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар согласно член 6 од Законот за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Обвинение за управителот на Беса транс, обвинет е за фалсификување на лиценцата за меѓународен превоз

Редакција
Основното јавно обвинителство од Скопје денеска поднесе обвинение против 41-годишен скопјанец, управител на фирма од Рашче, поради тоа што во текот на 2021 година, со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Одземени сите лиценци на БЕГ

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) на главна седница донесе одлуки со кои престануваат да важат одлуките за издавање на лиценца за вршење...
Бизнис ТОП СТОРИИ

БЕГ остана без лиценца

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за одземање на лиценцата за вршење  енергетска дејност производство на топлинска енергија на компанијата Балкан...
Бизнис

Регулаторна комисија за енергетика денеска ќе го разгледува предлогот за укинување на лиценцата на БЕГ

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РЕК) денеска има подготвителна седница на која се разгледува Предлог-одлуката за укинување на лиценците за производство, дистрибуција и...
Македонија

Вештачењето во „Тврдина-Таргет” е изготвено од лице без лиценца, вели Јанкулоска

Редакција
Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, осудена на четири години затвор од страна на Кривичниот суд – Скопје, во случајот „Тврдина-Таргет”, на денешната јавна...
Бизнис

Одземена лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“ од Скопје

Редакција
По барање на Државниот инспекторат за транспорт, Министерството за транспорт и врски донесе решение за одземање на лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“ од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј...