еМагазин

Tag : ЕВН

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

ЕВН и „Макпетрол“ ќе постават 10 брзи полначи за електрични возила низ цела Македонија

Редакција
На бензинската станица на „Макпетрол“ во Визбегово од денес е во употреба брз полнач за електрични возила, информираат од таму. Овој уред е прв од...
Локално ТОП СТОРИИ

Подобрено снабдувањето со електрична енергија во населбата Лисиче

Редакција
Електродистрибуција ја заврши првата фаза на проектот за замена на надземните водови со подземна мрежа на ул. „Гаврил Константиновиќ” во скопската населба Лисиче, информираат од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Електродистрибуција со нови инвестиции во штипскиот регион – силна поддршка за производителите на обновлива енергија

Редакција
Со инвестицијата вредна 2 милиони евра целосно е реконструирана високонапонската трафостаница Штип 1 (ТС 110/35/10 kV) и успешно е пуштена во употреба во електродистрибутивната мрежа,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Проширена програмата за дуално образование на ЕВН Македонија

Редакција
Со потпишување на нов меморандум за соработка, продлабочена е програмата за дуално образование на ЕВН и електротехничкото училиште „Михајло Пупин“ во Скопје, информираат од таму....
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН Македонија со волонтерска акција и празнични донации

Редакција
Традиционално за време на новогодишните празници, ЕВН Македонија донираше пакети со храна на Македонската православна црква (МПЦ), Исламската верска заедница (ИВЗ) и Католичката црква. Покрај...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

ЕВН новогодишната забава ја посвети на починатиот колега Атанас Ковачевски

Редакција
Годинешнава традиционална новогодишна забава за новинарите, ЕВН ја посвети на поранешниот новинар Атанас Ковачевски, портпарол на компанијата, кој ненадејно почина. На забавата новинарите му одадоа...
Локално ТОП СТОРИИ

Снегот предизвика проблеми со струјата, екипи на ЕВН цело време на терен

Редакција
Снегот кој почна да паѓа вчера, остави делови од земјата без струја. Како што информираат од ЕВН екипите на компанијата се цело време на терен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Првиот човек на ЕВН Македонија, Маер: Броилата се по стандардите на ЕУ

Редакција
Првиот човек на ЕВН Македонија, Волфанг Маер, денеска изјави дека броилата се набауваат со стандарди на Европската Унија и дека за нив е најважно да...
Локално ТОП СТОРИИ

Екипите на ЕВН почнаа со работа во Слупчане, жителите на селото ќе плаќаат колку што ќе потрошат

Редакција
Екипите на електродистрибуција почнаа со работа во липковското село Слупчане. Во дел од селото веќе се заменети орманите. Договорено е корисниците на социјална парична помош...
Македонија ТОП СТОРИИ

Жителите на Слупчане, каде се краде 80% од струјата, биле чесни, вели министерот Бектеши

Редакција
Жителите на селото Слупчане, каде се краде 80% од струјата, како што соопштија од ЕВН, биле чесни, вели министерот за економија Крешник Бектеши. Тој денеска...