еМагазин

Tag : жолтица

Локално

ДСЗИ: Епидемија на жолтица има само во населбата „Даме Груев“

Редакција
Епидемија на жолтица на територијата на град Скопје е прогласена само во населба „Даме Груев“ во Општината Ѓорче Петров, информираат за МИА од Државниот санитарен...
ЖИВОТ

Препораки од Министерство за здравство: Како да се заштитите од жолтица

Редакција
Имајќи предвид дека епидемија на заразна жолтица е прогласена во Ѓорче Петров и Даме Груев, од Министерство за здравство апелираат до граѓаните да се следат препораките...
ЖИВОТ

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Даме Груев и во општината Ѓорче Петров

Редакција
Министерството за здравство информира дека Одделението за епидемиологија при ЈЗУ Центар за јавно здравје-Скопје континуирано ја следи епидемиолошката состојба на подрачјето на градот Скопје. Главно,...
ЖИВОТ

МЗ: Шеесет и едно лице во Скопје заразени со жолтица, меѓу нив ученици од основни и средни училишта

Редакција
Шеесет и едно лице во Скопје се заразиле со жолтица во изминатите три месеци. Меѓу заразените има ученици од пет основни и четири средни училишта...
Локално

Епидемија на заразна жолтица во Кочани

Редакција
Центарот за јавно здравје од Кочани прогласи епидемија од заразна жолтица, откако бројот на регистрирани заболени во изминатите десеттина дена надмина 20 лица. Најголемиот број...
ЖИВОТ

Прогласена епидемија на заразна жолтица во училиште во Ново Село

Никола Осило
Во основното училиште „Климент Охридски“ во Ново Село е прогласена епидемија на заразна жолтица, иформира д-р Силвана Петкоска, специјалист епидемиолог од Центарот за јавно здравје...