еМагазин

Tag : жртви

Локално ТОП СТОРИИ

Четврта жртва по експлозијата во Романовце: Почина и 58-годишен маж

Редакција
На Единицата за интезивно лекување на Клиниката за неврохирургија во Скопје синоќа почина 58-годишен пациент, кој беше во критична состојба откако настрада во експлозија на...
Балкан

Откриени причините за големиот број на жртви во земјотресот во Албанија

Редакција
Несоодветните и нестандардни градби, дополнително и несеизмички, беа кобни за големиот број на жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Ова стои во оценката што ја...
Балкан

(Видео) Еди Рама не можеше да ги задржи солзите: Земјотресот во Албанија зеде 50. жртви

Редакција
Премиерот на Албанија, Еди Рама не можеше да ги задржи солзите кога ги читаше имињата на 50. жртви од неодамнешниот земјотрес. Тој соопшти дека потрагата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Црниот биланс од земјотресот во Албанија достигна 49 жртви

Редакција
Во земјотресот во Албанија загинаа 49 лица, од кои 25 во Драч, 23 во Туман и едно во местото Љач, информира премиерот Еди Рама. Тој...
Балкан ТОП СТОРИИ

Расте црниот биланс: Најмалку 28 жртви и 650 повредени од земјотресот во Албанија

Никола Осило
По силниот земјотрес вчера во Албанија бројот на загинати се искачи на 28 лица, пренесе албанската национална телевизија. Во областа Тумане има 12 жртви, а...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во првите девет месеци, 610 жени биле жртви на семејно насилство, но бројката е поголема

Редакција
Според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените, информираат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот ден на елиминирање на насилството...
ЖИВОТ

Светски ден на сеќавање на жртви од сообраќајки: Еден загинат секои два-три дена

Редакција
Во државава во просек, 150 до 160 лица годишно го губат животот во сообраќајни незгоди, односно по едно лице на секои 2-3 дена. Околу 6....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фрапантни податоци за насилството врз жените, секоја четврта е жртва на физичко насилство

Редакција
Мрежата за заштита од дискриминација објави фрапантни податоци кои се однесуваат на тоа колкава е дискриминацијата врз жените. Лани, 72 проценти од жените биле жртви...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бројот на жртви од невремето на Халкидики порасна на седум лица

Редакција
Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Грипот не престанува да зема жртви: Минатата недела четири смртни слуачи

Редакција
Во текот на изминатата недела (од 4 март до 10 март), регистрирани се четири смртни случаи од компликации од грип, од кои двајца од Скопје,...