еМагазин

Tag : знм

Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ, ССНМ и СЕММ предлагаат даночни олеснувања за онлајн и традционалните медиуми

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Независниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат Владата...
Македонија

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Редакција
Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи, порачуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и од Здружението на...
Македонија

Новинари поднесоа приватни тужби против државата за нападите на 27 април во Собранието

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) соопшти дека денеска се поднесени се тужби од новинари за нападите врз нив во случувањата во Собрание на 27...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

ЗНМ и ССНМ: Итни субвенции по вработен новинар/медиумски работник во висина на минимална плата или ослободување од плаќање придонеси

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) бараат од Владата да донесе итни мерки за олеснување на...
Македонија

Закани и навреди врз новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс, осуда од ЗНМ и СЕММ

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува заканите и навредите врз новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс од страна на Ласте Ивановски, вработен...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЗНМ и ДЗР потпишаа Меморандум за соработка

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Државниот завод за ревизија (ДЗР) денеска потпишаа Меморандум за соработка, во кој централно место зафаќа блиската заемна соработка...
Македонија

ЗНМ: Остра осуда за заканите кон новинарката на ТВ21

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува заканите упатени кон новинарката на ТВ21, Алмедина Исмајли од страна на Нешат Адеми кој е доскорашен...
Македонија

ЗНМ и СЕММ го осудуваат односот на министерката Мизрахи кон А1он

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на дрскиот однос на техничката министерка за труд и социјална политика,...
Македонија

ЗНМ ги осудува заканите и навредите упатени кон новинарката Мери Јордановска

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) најостро ги осудува заканите и навредите упатени кон новинарката и заменик-уредничка на „А1он“, Мери Јордановска. Според пораките кои ги...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Телевизиските сниматели во Македонија шофери на камиони

Редакција
Без нив е невозможно да се прават вести на телевизија или да се сподели каква било информација, но тоа не значи дека тие го имаат...