еМагазин

Tag : знм

Македонија ТОП СТОРИИ

Осуди од сите страни за „сочната“ изјава на премиерот Зоран Заев

Никола Осило
„Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар, и да ме извини ЛГБТИ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт....
На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

Чадиковски: Се подготвува Регистар на професионални онлајн медиуми

Силвана Жежова
Предлог-планот на Владата за борба против дезинформациите, лажните вести, положбата на новинарите, онлајн медиумите беа темите на кои разговаравме со претседателот на Здружението на новинари...
Македонија

Како случајот „Рекет“ ќе влијае врз новинарите и вработените во телевизијата на Боки 13 „1ТВ“

Редакција
Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“ отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на сметка на лично богатење на...
Македонија

ССНМ и ЗНМ ги осудија заканите кон Героски, бараат реакција од институциите

Редакција
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудуваат заканите што вчера биле упатени кон главниот уредник...
Македонија

ЗНМ со реакција за рекламите на Владата платени со пари од СДСМ

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија реагира на рекламирањето во приватните медиуми за работата на Владата во последните две години нарачани и платени со пари на...
Македонија

ЗНМ: Новинарите не смеат да имаат конфликт на интереси

Редакција
Здружението на новинари на Македонија ги повика своите членови и сите новинари кои имаат конфликт на интереси и имаат ангажмани во рамки на Владата или...
Македонија

Лани шест напади на новинари во Македонија, проблем политиката на неказнивост

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска во Битола одржа регионална работилница за безбедност на новинарите на која освен новинари од регионот учествуваа и претставници...
Македонија

ЗНМ: Од „Слободен печат“ да ги разјаснат причините за изнудената оставка на Героски

Никола Осило
Здружението на новинарите на Македонија изразува загриженост за оставката на колегата Бранко Героски од позицијата главен и одговорен уредник во весникот „Слободен печат“. Тој во...
Македонија

ЗНМ побара да се повлече обвинението против новинарот Томислав Кежаровски

Никола Осило
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЗНМ ги додели годишните награди за најдобри новинарски стории за 2018 година

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска на одбележувањето на 73-годишнината од работењето ги додели годишните награди за најдобри новинарски стории за 2018 година. Наградата...