еМагазин

Tag : зоолошка

Ретро

(Видео) Ретка снимка од скопската Зоолошка градина од 1971 година

Никола Осило
Скопската ЗОО-градина на својот Фејсбук-профил сподели ретка видео-снимка од 1971 година од која може да се види дека оттогаш наваму има огромни промени во изгледот...
ЖИВОТ

„Макпрогрес“ организира посета на Зоолошката градина во Скопје за своите вработени и нивните најблиски

Никола Осило
Во неделата (22 септември) компанијата „Макпрогрес“ Виница реализира еднодневен семеен ден за своите вработени, организирајќи интересно едукативна посета на Зоолошката градина – Скопје. Вработените заедно...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Кој ја основаше скопската зоолошка градина, која го слави 93. роденден

Редакција
Станко Караман (1889 – 1959) е македонски природонаучник, основач на Природонаучниот музеј, на Зоолошката градина, која го слави 93. роденден  и на скопскиот Градски парк....
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Скопската Зоолошка наполни 93 години

Редакција
Скопската Зоолошка градина денеска го прослави својот 93 роденден. Погледнете како изгледаше прославата, на која присуствуваа илјадници граѓани: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) Запознајте ги супер хероите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Новите жители на Скопје ЗОО се лавицата Акети и четирите бебиња ему птици

Редакција
Лавицата Акети од зоолошката во Берлин е нов жител во скопската градина. 12-годишната лавица пристигна во Скопје пред шест денови и веќе се прилагодува на животот во Скопје...
ЖИВОТ

„Сите болести да ги фатиш, аир да не видиш“: Посетител на Зоолошка со навреди кон вработена

Редакција
Тина Мицковска која е вработена во Зоолошка градина, секојдневно споделува непријатни случки со посетителите, но она што денеска го доживеала е надвор од сите граници...
Локално

Зоолошка се разубавува: Пристигнуваат морска лавица и Коко со уште три шимпанза

Редакција
Оваа пролет, морскиот лав Кан покрај своите зоо негуватели, ќе има и нова пријателка. Морската лавица ќе пристигне од Нинберг, а моментално се прават подготовки...
Локално

(Фото) Чисти езера и нови катчиња во Зоолошка градина во Скопје

Редакција
Изминатиот период, вработените во Зоолошка градина Скопје, секојдневно работеа на чистење на езерата, како и уредување на нови зелени катчиња. По повеќе од 13 години...
Да помогнеме

Утре во Зоолошка: Хуманитарен базар за бездомните крзнени пријатели

Никола Осило
Многу кучиња чекаат да го најдат својот дом, многу од нив чекаат лекување, операции, храна, топли ќебенца, куќички. Во недела (03.03), од 12:00-15:00, во ЗOO...
ЖИВОТ

(Фото) Министерката Царовска со синчето ги хранеше жирафите во Зоолошка

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска заедно со своето синче ги хранеше жирафите во скопската Зоолошка градина. Таа даде подршка на кампањата „За...