еМагазин

Author : Редакција

Свет

Во Саудискиот конзулат во Истанбул пронајдени се „одредени докази“ дека новинарот Кашоги е убиен

Редакција
Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот
Македонија ТОП СТОРИИ

И пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубен Арнаудов излегува од куќен притвор

Редакција
Пратеникот Љубен Арнаудов на ВМРО-ДПМНЕ, кој е еден од обвинетите во случајот за настаните во Собранието за 27 април минатата година, излегува од куќен притвор
Забава

(ВИДЕО) Крушево со рози и песна се сеќава на Тоше Проески

Редакција
Крушево и Македонија денеска се сеќава на Тоше Проески. Единаесет години откако на 16 октомври 2007 година нашата најголема музичка ѕвезда во сообраќајна несреќа го
Македонија

Кривичен суд: Условите не се совршени, но ги обезбедуваат основните предвидени со Законот

Редакција
Ги разбираме реакциите на одбраната поврзани со условите во кои работи судот. Но условите се тие, не се совршени, но, ги обезбедуваат основните услови за
Локално

Тетовецот кој ја лиши од живот својата сопруга под истрага за три кривични дела

Редакција
Тетовецот кој ја лиши од живот својата сопруга е под истрага за три кривични дела: „убиство“, „убиство во обид“ и неовластено изработување, држење, посредување и
ЖИВОТ

Осумдесет годишната Павлина е најстарата мајка во Македонија која донирала бубрег на својот син

Редакција
Под мотото „Биди донор–Биди херој“ денеска се одбележа Европскиот ден на органодарителство. Целта на овој ден е да се поттикне и да се запознае јавноста
Македонија

Пратеникот Василевски не одговара дали ќе гласа за уставните измени, Аранудов немал размислувано

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски на кого денеска му е укината мерката куќен притвор, по одложувањето на денешното рочиште за 27 април, случај во кој
Македонија

Хелшински: Со исклучувањето на јавноста од судењето за насилството во Собрание повредено правото на фер судење

Редакција
Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија ја смета за незаконска одлука на судечкиот совет на Кривичниот суд за исклучување на јавноста од денешното рочиште
Македонија

Сведочењето на загрозениот сведок за насилството во Собрание ќе продолжи утре

Редакција
Рочиштето за „27 април“ на кое треба да сведочи загрозениот сведок С1 ќе продолжи утре во 10 часот. Денешното рочиште од кое јавноста беше исклучена,
Бизнис

АХВ: Во Македонија не се увезени небезбедни сурими ракчиња од Јапонија

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека досега нема добиено нотификација за небезбедна пратка сурими ракчиња по потекло од Јапонија. Според Системот за евиденција