еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

НЛБ Банка за шест месеци оствари добивка од 1,1 милијарда денари: Раст од 26,2%

Никола Осило
Во периодот од 01.01.2018 година до 30.06.2018 година НЛБ Банка АД Скопје работеше согласно усвоената деловна политика на банката за 2018-та година, прилагодувајќи го тековното
Бизнис

Одземена лиценцата на „Сан петролеум“ за трговија на големо со сурова нафта и деривати

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска донесе одлука за престанок на лиценцата за вршење на енергетска дејност трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати,
Бизнис

Реџепи: Гасоводот ќе се гради на Водно, но со неколку измени на трасата

Редакција
Владата одлучи гасоводната делница Скопје – Тетово – Гостивар, што е предвидено да заврши до Охрид, да продолжи да се гради по истата рута, но
Бизнис

На средбата во Белград, министрите од регионот го повикаа Косово целосно да ги укине зголемените царини

Редакција
Министрите од регионот денеска во Белград на заеднички состанок ја повикаа косовската Влада целосно да ги укине зголемените царини за извоз на земјоделски производи во
Бизнис

Фонд за иновации: Не вршиме дискриминација на фирмите, се оценуваат според квалитет

Редакција
Фондот за иновации и технолошки развој тврди дека процедурата по која е спроведен првиот јавен повик од Столб 3 на Планот за економски раст на
Бизнис

Анѓушев побара косопствениците на неговите фирми да ги повлечат апликациите за мерките од Планот за економски раст

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев ги повика косопствениците на неговите фирми да ја преиспитаат одлуката за аплицирање на мерките од Планот за економски раст
Бизнис

Владата распиша тендер од 2,6 милиони евра, за физичко обезбедување на објекти

Редакција
Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за физичко обезбедување на објектите на државната управа за сума околу 2,6 милиони евра без
Бизнис

Светска банка: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Редакција
Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата
Бизнис

Консултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи и ќе се формира независно тело за мониторинг

Редакција
На иницијатива на премиерот Зоран Заев, синоќа во Струмица се одржа консултативна средба за Проектот за развој на рудникот за бакар и злато Иловица –
Бизнис

Ќе воведе ли Македонија реципрочни мерки кон Косово: Најпогоден ќе биде извозот на доматите, пиперките и сливите

Редакција
Од повисоките за 30% царини за увезено овошје и зеленчук, кои Косово ги воведе пред неколку дена, во Македонија најпогоден ќе биде извозот на доматите, пиперките