еМагазин

Рубрика: Свет

Свет

Илон Маск поднесува оставка од позицијата претседател на УО во Тесла и ќе плати казна од 20 милиони долари

Редакција
Основачот на компанијата Тесла, Илон Маск, постигна договор со Агенцијата за надзор на пазарот на хартии од вредност на САД (SEC), која го обвинува за
Свет

Станува ли Фејсбук најмалку безбедна социјална мрежа: Хакирани 50 милиони профили

Редакција
50 милиони корисници на Фејсбук биле изложени на хакерски напад, објави компанијата. Напаѓачите успеале да ја искористат ранливоста на функцијата позната како „Види како“, за
Свет

(Вознемирувачко видео) Ирачката инстаграм-ѕвезда и активистка Тара Фарес убиена на улица

Редакција
Тара Фарес (22), борец за слобода и права, инстаграм-ѕвезда во Ирак, со скоро три милиони следбеници и поранешна мис на Багдад, е убиена на улица
Свет

Истрага за измама против „Тесла“ и Илон Маск

Редакција
Американската Комисија за хартии од вредност (СЕЦ) соопшти дека отпочнала истрага против автомобилската компанија „Тесла“ и нејзиниот директор Илон Маск поради измама. Истрагата е заснована
Свет

(ВИДЕО) Неверојатна глетка: Кит во реката Темза, допливал до Лондон

Редакција
Белуга китот, кој живее во солените води околу Арктикот е забележан во реката Темза кај Лондон, потврди британската крајбрежна стража. Фото/видео: ODN
Свет

Германските медиуми прогнозираат наскоро крај на ерата на Меркел

Редакција
Прогнозите за иднината на канцеларката Ангела Меркел денеска се главна тема во германските медиуми, откако нејзин близок соработник со гласање беше сменет од клучна парламентарна
Свет

(ВИДЕО) На Трамп му смеа светските лидери за време на неговиот говор во ОН

Редакција
За време на говорот во ОН, наместо аплауз од светските лидери, претседателот на САД, доби исмејување, кога почна да раскажува за своите успеси. – Не
Свет

Конфликтот меѓу САД и Кина сериозна закана за светскиот мир

Никола Осило
Кинеската армија изрази силна огорченост поради воведувањето американски санкции и ги повика САД веднаш да ја повлечат одлуката, соопшти Министерството за одбрана на Кина. Портпаролот
Свет

Трамп предложил изградба на ѕид во Сахара за да се спречи илегалната миграција во Европа

Редакција
Претседателот на САД, Доналд Трамп му предложил на шефот на шпанската дипломатија Жозеп Борел да подигне ѕид во Сахара за да ја запре илегалната миграција.
Свет

(Видео) Гаѓаше цел на оддалеченост од 600 метри: Путин го испроба новиот снајпер од „Калашников“

Редакција
Во негов стил, рускиот претседател Владимир Путин од прва рака го испроба најновиот модел на снајперска пушка од фабриката „Калашников“. Станува збор за модел на снајпер SVCh,