еМагазин

Tag : Алексис Ципрас

Политика

Заев: Кога сите ми кажуваа дека не е можно, имав надеж за решение и подобра иднина

Редакција
Имам три клучни зборови што го опишуваат успехот на нашето пријателство надеж, дијалог и заедништво, рече премиерот Зоран Заев на синоќешното примање на наградата „Евалд Фон
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Заев и Ципрас: Договорот им го посветуваме на младите генерации за нивната иднина, вредеше

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска, заедно со премиерот на Грција Алексис Ципрас, зеде учество на панелот „Разговор со добитниците на наградата Евалд Фон Клајст“, што ја
Политика

Свечена церемонија за Заев и Ципрас во Минхен, денеска ќе ја примаат наградата „Евалд Фон Клајст“

Редакција
На премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на наградата да биде
Политика

Најдоцна до вечер Атина ќе ја испрати Вербалната нота до Скопје

Редакција
Во текот на денешниот ден, веројатно до вечер Грција ќе ја испрати Вербалната нота до Македонија, јавува дописничката на МИА од Атина. Останати се некои
Балкан

Минималната плата во Грција се зголеми од од 586 на 650 евра: Прва владина седница по ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Историскиот Договор од Преспа отвара нова ера на соработка, солидарност и пријателство на Балканот, го поразува национализмот од двете страни и е победа за оние
Балкан

Вучиќ им честиташе на Скопје и Атина: Србија прва ќе го признае соседот под новото име

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во Нови Сад на отварањето на манифестацијата „Нови Сад-европска престолнина на младите“, им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис
Политика

Плевнелиев: Заев и Ципрас ќе бидат номинирани за Нобелова награда

Редакција
Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелев вели дека храбороста на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за решавање на 27-годишниот спор е значајна
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Која била Мирка Гинова која Ципрас ја спомна во својот говор во Парламентот

Редакција
Мирка Гинова која грчкиот премиер Алексис Ципрас ја спомна во говорот во грчкиот парламент како Иртини Гини, но и со нејзиното вистинско име и презиме,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зошто Егејците плачеа на говорот на Ципрас: Трагедијата си ја носат со генерации

Силвана Жежова
Грчкиот премиер Алексис Ципрас одржа историски говор во грчкиот парламент. За прв пат ги спомна неправдите кои Комунистите им ги имаа нанесено на Егејците (во
Политика

Заев и телефонски се слушнал со Ципрас за да му честита

Редакција
Ми се јави да ми честита, исто како што направија и други лидери, рече грчкиот премиер по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент,