еМагазин

Tag : алтернатива

Македонија ТОП СТОРИИ

Орхан Муртезани кандидат на Алтернатива за министер, кои се кандидатите за заменици-министри

Редакција
И од Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди“, која ќе биде дел од новата влада ги објавија кандидатите за министер и заменици-министри. Поранешниот генерален...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Беким Сали, кој ќе ja води Алтернатива, откако Гаши се повлече од лидерската позиција за да стане претседател на Собранието

Редакција
Бидејќи ќе биде предложен за нов претседател на македонското Собрание, Африм Гаши, лидерот на Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди“, се повлече од претседателското...
Македонија ТОП СТОРИИ

Гаши кандидат за претседател на Собранието, се повлече од лидерското место во Алтернатива

Редакција
Африм Гаши ќе биде предложен за претседател на македонското Собрание, па тој се повлече од лидерската позиција во Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди„....
Македонија ТОП СТОРИИ

Демократско движење, Беса и Алтернатива ќе делуваат во една пратеничка група

Редакција
Од денеска пратениците на Демократско движење, Беса и Алтернатива ќе делуваат во една пратеничка група, информираа од таму. Координатор на пратеничката група, која има шест...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хисни Исмаили ја напушти Алтернатива, партијата остана со двајца пратеници

Редакција
Продолжува трендот на раситнување на партиите во т.н. албански блок. Пратеникот на Алтернатива, Хисни Исмаили ја напушти партијата, па истата остана само со двајца пратеници...
Македонија ТОП СТОРИИ

Демократско движење, Беса и Алтернатива заедно на избори, формираа коалиција „Европски сојуз за промени“

Редакција
Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива формираа коалиција на опозицискиот албански фронт „Европски сојуз за промени“, со која заедно ќе настапат на престојните парламентарни избори....
Македонија ТОП СТОРИИ

Алтернатива, Беса и Демократско движење заедно на престојните избори

Редакција
Од т.н. албански опозициски фронт, кој го сочинуваат Алтернатива, Движење Беса и Демократско движење, најавија дека партиските тела на партиите следната недела се очекува да...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Скендер Реџепи најави формирање на нова политичка партија

Редакција
Независниот пратеник Скендер Реџепи, кој неодамна ја напушти партијата Алтернатива, најави дека ќе формира нова политичка партија. Формирањето нова партија, Реџепи во гостувањето на ТВ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се поделија, па пак се соединија: Беса и Алтернативаа потпишаа декларација за соработка

Редакција
Лидерите на Движењето Беса и на партијата Алтернатива, Биљал Касами и Африм Гаши денеска во Собранието потпишаа политичката декларација за соработка, како прв чекор кон...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алтернатива нема да учествува во работната група за измени на Уставот

Редакција
За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за...