еМагазин

Tag : амбасади

Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се градат амбасади во Атина и Анкара, а неколку дипломатско-конзуларни претставништва ќе се реновираат

Редакција
Министерството за надворешни работи почна проект за ставање во функција на имоти наследни од поранешна СФРЈ во нашата дипломатско-конзуларна мрежа, при што ќе бидат реновирани...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Амбасадите на Македонија и Бугарија во Белград, Прага, Варшава и Киев заедно ќе го чествуваат празникот 24-Мај

Редакција
Амбасадите на Македонија и Бугарија во Белград, Прага, Варшава и Киев заеднички ќе го одбележат и чествуваат празникот 24-Мај Денот на Светите браќа Кирил и...
Македонија

Попишани 60 илјади граѓани од дијаспората: Најмногу од Швајцарија, Германија и Италија, послабо од Канада и Австралија

Редакција
Попишувањето на дипломатијата завршува денеска, но продолжува за дијаспората. Бројот на наши попишани граѓани од дијаспората надмина 60 илјади. На прво место е Швјацарија со...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Канцелариите за врски во Атина и Скопје стануваат амбасади

Редакција
Министерствата за надворешни работи на Република Северна Македонија и Хеленската Република денеска разменија ноти, со кои, се подига нивото на канцелариите за врски во Атина и Скопје...