еМагазин

Tag : Арс Ламина

БАШ НИ Е ЌЕФ

„Арс Ламина” донираше 600 книги во основните училишта во Општина Штип

Редакција
Во рамките на кампањата за поттикнување на читачките навики „Читањето е супермоќ”, издавачката куќа „Арс Ламина” донираше 600 изданија во основните училишта во Штип, информираат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за образование и наука склучи договор со “Арс ламина“ вреден 1,5 милион евра

Редакција
Министерството за образование и наука склучи договор за набавка за откуп и дистрибуција на учебници и придружен дидактички и работен материјал за основно образование за...
Бизнис

„Арс Ламина“ го доби тендерот на „Водовод и канализација“ за печатење и пакување на сметки вреден 343.000 евра

Редакција
ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје по распишаниот тендер за набавка на услуга за печатење и пакување на сметки за период од 24 месеци склучи...
Убава приказна

Избрани четирите најдобри современи бајки од Македонија на конкурсот на Движењето за креативност – Иво Лауренчиќ и „Арс Ламина“

Редакција
Од 442 пристигнати дела на 316 автори од земјава, стручното жири на конкурсот „Современи бајки од Македонија“, што го реализираа Движењето за креативност Иво Лауренчиќ...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Издавачката куќа „Арс Ламина“ со повеќе од 300 нови наслови на „Саемот на книга“ во Скопје

Редакција
Издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе биде дел од „Саемот на книга“ што ќе се одржи од 8 до 14 септември во „А1 арена СЦ Борис...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На конкурсот на Движењето за поддршка на креативност „Иво Лауренчиќ„ и „Арс Ламина“ се пријавија 316 автори со 442 современи бајки од Македонија

Редакција
Најмладите и љубителите на бајки имаат причина за радост. На конкурсот за „Современи бајки од Македонија“, кој започна на први јули и траеше до 17...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Арс Ламина“ и „Арбериа дизајн“ склучија „најтешки“ договори со МОН за откуп на учебници

Редакција
„Арс Ламина“ и „Арбериа дизајн“ се издавачките куќи кои најмногу се офајдија од годинашниот откуп на учебници за учебната 2019/2020 година. Министерството за образование и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Арс Ламина“ и „Литература.мк“ донираат училишна опрема во рамките на акцијата „Среќна школска година“ на „Проект среќа“

Редакција
Издавачката куќа „Арс Ламина“, во соработка со книжарницата „Литература.мк“, донираат училишна опрема за деца во социјален ризик, во рамките на добротворната акција „Среќна школска година“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МОН без тендер ќе откупи учебници од „Арс Ламина“ за 178 милиони денари

Редакција
Министерството за образование и наука во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас склучи договор за откуп на учебници за основно образование и дополнителен...