еМагазин

Tag : авиони

ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Грчки борбени авиони ќе го чуваат македонското небо

Никола Осило
Министерството за одбрана на Република Северна Македонија и Министерството за национална одбрана на Република Грција денеска во Атина потпишаа Технички аранжман за надзор на воздушниот...
Бизнис

Каде да се информирате за летовите на „Адриа ервејс“ која привремено ги откажа сите летови од и до Скопје

Редакција
Словенечката авиокомпанијата „Адриа ервејс“ привремено ги прекинува сите летови од своите бази во Љубљана, Приштина и Тирана, а соодветно на тоа и сите летови до...
Бизнис

Специјални авиони ќе ги штитат земјоделските производи од град

Редакција
Владата на вчерашната седница ги усвои измените на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, со кои што се додаде нова...
Балкан

Ако си купат нови авиони, Бугарија ќе го заштити воздушниот простор на земјава со „Ф-16“

Редакција
Бугарија, која е членка на НАТО, може да и помогне во заштитата на воздушниот простор на Северна Македонија, ако склучи договор за купување осум авиони...
Македонија

За потребите на НАТО грчки воени авиони пробно прелетаа над Македонија

Редакција
Со два прелета во воздушниот простор на земјава изутринава во 7:30 до 9:30 часот се изврши првиот пробен прелет за потребите на НАТО мисијата „Air...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонија има само три авиони за гасење на пожари

Редакција
Државата располага само со три авиони за гасење на пожари, потврдуваат за еМагазин од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Како што велат од таму...
Локално

Спречена катастрофа: Голем пожар во Липково, во 20 летови исфрлени 50 тони вода

Никола Осило
Голем пожар го зафати вчера Липково во подрачјето на селата Слупчане, Белановце и Алашевце. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) интервенираше со воздухопловна поддршка. Со 20...
Свет

„Боинг“ планира нов софтвер за контрола на летање за авионите „737 макс“

Редакција
Федералната администрација за воздухопловство на САД синоќа соопшти дека авиокомпанијата „Боинг“ ќе им издаде официјално упатство на авиопревозниците, на неприземјените авиони „Боинг 737 макс“, да...
Локално

Пожарот на Скопска Црна Гора се уште активен, ангажирани авиони на Дирекцијата за заштита и спасување

Никола Осило
Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела ноќ,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Луксузен превоз со приватни авиони, јахти и хеликоптери на македонскиот пазар

Никола Осило
ЛУКС-АМС ДОО Скопје е првата компанија на македонскиот пазар чија главна дејност е чартер на воздухоплови, пловни објекти и луксузни вили. „Долгогодишното искуство на нашите...