еМагазин

Tag : бегство

Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е затвореникот поради кој беа уапсени 17 затворски полицајци од Идризово

Редакција
Вчера беа уапсени 17. затворски полицајци вработени во затворот во Идризово поради помагање во бегство на затвореник осуден за убиство. За дел од нив Обвинителството...
Локално ТОП СТОРИИ

Осуденик се обидел да побегне од Идризово, физички нападнал вработен

Редакција
Од МВР информираат дека на 02.02.2024 година во 16.00 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека осуденикот И.М....
Македонија ТОП СТОРИИ

Од домашен притвор избега Исмет Гури поранешен функционер на ДУИ, распишана е потерница

Редакција
Од домашен притвор избега Исмет Гури, поранешен функционер на владејачката ДУИ, објави телевизијата Телма. Тој е поранешен заменик-директор на Управата за јавни приходи (УЈП), кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Палчо по убиството на Вања и Панче добил пари од Швајцарија, открива КОД

Редакција
Среде бегство осомничениот за убиството и грабнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски Палчо добил пари од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во бегство е лицето кое рани со нож бугарски навивач, велат од Обвинителство

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлог за определување мерки на претпазливост против четири лица за кои е поведена постапка...
Македонија ТОП СТОРИИ

30 дена притвор за поранешниот функционер на ДУИ, Исмет Гури и уште две лица

Редакција
Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје одреди 30 дена притвор за поранешниот заменик директор во Дирекцијата на Управата за јавни приходи (УЈП)...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уште тројца вработени во затворот Идризово се суспендирани поради бегството на Мемети

Редакција
Директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ информираше дека уште тројца вработени во КПУ „Идризово“ се суспендирани после бегството на затвореникот Беким Мемети. Два...
Македонија

Ново бегство од затворот во Шутка

Редакција
Телевизијата Алсат М објави дека од затворот во Шутка избегал Ариф Алили од Кичево, осуден на три години затвор. Тој избегал пред два дена под...
Македонија

Месецов затвореник избегал и од затворот во Шутка

Редакција
Заменик-директорот на затворот во скопска Шутка, Садуш Арифи за телевизијата Алсат М потврди дека на 14 јануари избегал Нафи Абдиовски, осуден на осум месеци. „Не беа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се протоколи ги прекршиле затворските полицајци при бегството на Беким Мемети

Редакција
Управата за извршување на санкциите на 13-ти овој месец спроведе вонреден стручен надзор во КПД Идризово со цел да се утврдат сите околности кои довеле...