еМагазин

Tag : бомби

Македонија

Верушевски бараше 71, доби 42 илјади евра отштета од држaвата поради случајот „Пуч“

Редакција
Два милиони и 580 илјади денари (42.000 евра) ќе треба да му исплати државата на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, одлучи Основниот граѓански суд Скопје. Судот...
Македонија

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот Груевски

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Редакција
Премиерот Зоран Заев во Основниот кривичен суд во Скопје сведочеше на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран...
Македонија

Заев ќе сведочи како ги добил „бомбите“: Продолжува судењето за „Таргет Тврдина“

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено,...
Македонија

Одложено рочиштето за Ел Чека, одбраната бара изземање на судијката Кижевска

Редакција
Денешното судско рочиште за Шекерим Ахмети, познат како Ел Чека, што се води во Судот во Кичево е одложено, бидејќи неговата одбрана побара да се...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Можни ли се нови „сочни бомби“ по кулминацијата на случајот „Рекет“?

Никола Осило
Случајот „Рекет“ повторно ја стресе македонската јавност откако вчера надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев контра неговиот советник: „Бомбите“ се автентични и му се предадени на Верушевски

Никола Осило
Зоран Верушевски е мој советник за национална безбедност и јас со него како и со сите мои советници сум во постојана комуникација, изјави денеска премиерот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По сведочењето на Верушевски: Сите очи вперени во советникот на премиерот Зоран Заев

Никола Осило
Како бомба од ведро небо во македонската јавност одекна сведочењето на Зоран Верушевски кој рече дека таканаречените бомби доживеале стравотна модификација и компромитирање по неговото...
Македонија

(Видео) Фетаи: Исказот на Верушевски дека бомбите биле модифицирани, нема да влијае на постапките

Редакција
Изјавата на Зоран Верушевски во сведочењето пред судот за „Таргет – Тврдина“ за модифицирање и компромитирање на „бомбите“, нема да влијае врз постапките што ги...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Што сакаше да каже Верушевски со сведочењето дека „бомбите“ доживеале стравотна модификација и компромитирање

Редакција
Сведочењето на поранешниот разузнавач, а сега советник на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, на судењето за „Таргет-Тврдина“ предизвика лавина од реакции во јавноста и на...