еМагазин

Tag : бракови

Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Грција склучени првите истополови бракови

Редакција
Во Грција се склучија првите истополови бракови. Земјата неодамна стана првата православна земја во светот која дозволи истополови бракови, но и посвојување деца. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Во геј бар лидерот на Сириза ја славеше легализацијата на истополовите бракови во Грција

Редакција
Грчкиот Парламент синоќа ги легализираше истополовите бракови и стана првата православна земја во светот која го направила тоа. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Грција стана првата православна земја...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција стана првата православна земја кои ги легализираше истополовите бракови

Редакција
Синоќа во грчкиот Параламент беше изгласан закон со кој се легализираат истополовите бракови, односно се дозволува регистрација на граѓански брак. Досега во земјата од 2015...
Свет ТОП СТОРИИ

Папата Франциск предлага истополовите бракови да добијат благослов од Ватикан

Редакција
Папата Франциск сугерираше дека можеби има начини да се благословат истополовите заедници, одговарајќи на петте конзервативни кардинали кои го предизвикаа да го потврди учењето на...
Свет ТОП СТОРИИ

Естонија стана првата централноевропска земја која ги легализираше истополови бракови

Редакција
Естонскиот Парламент го одобри денеска Законот за легализирање на истополовите бракови, со што Естонија стана првата централноевропска земја што го направила тоа. Истополовите бракови се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Намален бројот на склучени, но и на разведени бракови

Редакција
Минатата година во земјава биле склучени вкупно 12.882 бракa, што е за 2.4 отсто помалку од претходната година. соопшти Државниот завод за статистика. Најмногу бракови,...
ЖИВОТ

Расте бројот на склучени, но и на разведени бракови

Редакција
Бројот на склучени бракови во државава бележи пораст, но зголемување има и кај бројот на разведени бракови. Според последните податоци објавени од Државниот завод за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Бројот на новородени деца се намалил за 3%, помалку бракови од лани

Редакција
Во третото тримесечје од 2022 година, во земјава се евидентирани 4.956 живородени деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е...
Балкан ТОП СТОРИИ

Ќе можат да посвојуваат и деца: Словенија целосно ги легализираше истополовите бракови

Редакција
Словенечкиот парламент на седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд. Словенија е...
ЖИВОТ

Природниот прираст негативен, бројот на склучени бракови зголемен за 140,8 отсто

Редакција
Во второто тримесечје од 2021 година се родиле 4.604 бебиња што е четири проценти помалку во споредба со истиот период лани. Бројот на умрените лица,...