еМагазин

Tag : дезинформации

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пронајдено лицето кое на социјалните мрежи ширеше паника за киднапирање деца

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 20-годишен скопјанец осомничен дека сторил – Лажно пријавување на кривично дело од член 366 став 4 од Кривичниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема ниту едно одземено дете, ниту било какви киднапери, МВР ги демантира дезинформациите на социјалните мрежи

Редакција
Министерството за внатрешни работи ги демантира информациите пласирани преку социјалните мрежи за киднапирања на деца. – Нема ниту едно одземено дете, ниту било какви киднапери....
Македонија ТОП СТОРИИ

„Фарми на тролови“ од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за Ковид-19 на Фејсбук

Редакција
„Фарми“ за креирање дезинформации за новиот корона вирус од Македонија и од Филипините работеле за Натурал њуз (Natural News), еден од најголемите споделувачи на теории...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ за предлог-планот на Владата за борба против лажните вести: Одредени точки загрижуваат

Редакција
ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог- планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради...
Македонија

Димитров: Патот до ЕУ и НАТО води преку договорот за името, нема план Б

Редакција
Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста – патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот со Грција за името, и таква...