еМагазин

Tag : ДНК

ЖИВОТ

Нова пресуда на Судот во Стразбур против Македонија: Произволно земање на ДНК на граѓани, го повредува правото на приватност

Редакција
Пресуда со која се утврди дека начинот на кој полицијата собира, обработува и чува ДНК материјал не е во согласност со членот 8 (правото на...
Свет

Курдски советник: Лидерот на ИД, Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Редакција
Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди...
ЖИВОТ

Завршени се ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа на Солунска Глава

Редакција
Завршени се ДНК анализите на Институтот за судска медицина и во моментот се договара транспортот на четворицата бугарски државјани, кои завчера го загубија животот во авионската...
Македонија

Откриена ДНК од четири лица во „омегата“ кај Смилковското Езеро

Редакција
Со исказ на вешто лице вработено како биолог во лабораторија при МВР, денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за петкратното убиство кај Смилковско...