еМагазин

Tag : долг

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

(Фото) Проверете на колку рати ќе може да ги исплаќате застарениот долг и трошоците

Редакција
Собранието го изгласа Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица и на тој начин преку 10 милиони евра...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџет 2020: Колку ќе се задолжи Владата за отплата на стари долгови?

Никола Осило
Проектираниот дефицит за 2020 година од 17,4 милијарди денари, отплатата по основ на главница на надворешен долг во износ од 26,9 милијарди денари и отплатата...
Бизнис

Бруто надворешниот долг на Македонија се зголеми на 8,3 милијарди евра

Никола Осило
На крајот на вториот квартал од 2019 година бруто надворешниот долг на земјава изнесува 8.324.000.000 евра и забележа квартално зголемување од 74 милиони евра, информираат...
Бизнис

Општинските каси на Куманово и Штип блокирани поради долг кон ЕБОР

Никола Осило
Владата на една од последните седници ги разгледала барањата на Општина Куманово и Општина Штип кои се однесуваат на отежнато функционирање на општините поради блокада...
Локално

Тројца го тепале поради паричен долг

Никола Осило
На 21.07.2019 околу 20.15 часот А.Ф.М. пријавил дека во објект на ул.„Црногорска“ во Скопје бил физички нападнат од три лица поради недоразбирања околу паричен долг,...
Бизнис

Бруто надворешниот долг на земјава достигна 8,3 милијарди евра

Никола Осило
Бруто надворешниот долг на нашата земја на 31 март на 2019 година, изнесува 8,3 милијарди евра и бележи квартално зголемување од 397 милиони евра (или...
Бизнис

Јавниот долг на крајот од минатата година 5,2 милијарди евра, државниот долг 4,3 милијарди евра

Никола Осило
На денешната седницата, Владата го усвоила Годишниот извештај за управување со јавниот долг на државата за 2018 година и го достави до Собранието. „Јавниот долг...
Македонија

Одлуките за исплата на субвенции за лозарите се донесени пред распишување на изборите, реагира Платежната агенција

Редакција
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, преку соопштение ја информира јавноста дека обештетувањето на лозарите по основ на долгот што винарските визби...
Македонија

За Антикорупциска исплатата на долгот кон лозарите е незаконска

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) по приговор од ВМРО – ДПМНЕ, на денешната седница заклучи да се иницира постапка за утврдување одговорност за Агенцијата...
Бизнис

Државата им ги исплати на лозарите парите кои „Повардарие” и „Стефани винарија“ им ги должеа со години

Редакција
Државата им ги исплати на лозарите парите кои со години им ги должеа „Повардарие” и „Стефани винарија” за предадено грозје. Се работи за 77 милиони...