еМагазин

Tag : експерти

Бизнис

Експертите нудат поддршка и бараат поголема вклученост при изготвување на нова современа регулатива во областа на работните односи

Редакција
Неопходна е детална и темелна ревизија на регулативата од областа на трудовото право во нашата земја и донесување нов Закон за работни односи со кој...
ДОБРОСОСЕДСТВО

МНР: Одржан првиот состанок на Меѓународната група на експерти помеѓу Северна Македонија и Грција

Редакција
Денеска во Скопје се одржа првиот пленарен состанок на Меѓународната група на експерти, под раководство на шефот на делегацијата на Република Северна Македонија, проф. Ѓорѓи...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР ќе плаќа германски експерти за да ни помогнат во решавањето на отворените прашања со Бугарија

Никола Осило
Владата на една од минатата седници донела одлука за ангажирање на странски експерти за поддршка на македонскиот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски...
Бизнис

Германските инвеститори со лоша оценка за Владата зашто се фокусирала само на надворешната политика

Редакција
Сконцентрираноста кон надворешната политика, го одвлече вниманието од економијата. Поради ова, ниту еден од германските инвеститори во земјава не рекол добро за работата на Владата,...
Македонија

Македонски и грчки експерти ќе ги „чешлаат“ учебниците по историја и географија за основците

Никола Осило
Учебниците по историја и географија за основно образование се планира да бидат тема на разговори на втората средба на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на Северна Македонија...
Свет

Зошто експертите бараат работното време да се ограничи на четири часови дневно

Редакција
Голем број истакнати експерти сметаат дека работното време треба да се ограничи на четири часови дневно. Тие оценуваат дека луѓето не се ниту ментално ниту...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Од Коордитавиното тело на „Заедно ЗА Европска Македонија“ не одговараат дали ангажирале Американци за кампањата за референдумот

Редакција
Од Координативното тело на коалицијата „Заедно ЗА Европска Македонија“ не одговараат на прашањата на еМагазин кои се агенции ги ангажирале за кампањата за престојниот референдум...