еМагазин

Tag : езеро

Локално ТОП СТОРИИ

Водата во велешко езеро „Младост“ може да се користи за капење

Редакција
Според најновите резултати на примероци од вода на велешкото езеро „Младост“ од ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес и Институтот за јавно здравје од Скопје...
Локално ТОП СТОРИИ

Забрана за капење во велешкото езеро „Младост“

Редакција
Општина Велес на својата веб страница објави дека од вчера е забрането капење во водите на езеро „Младост“. Од Центарот за јавно здравје Велес, каде...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Гуми, шпорети, бојлери, телевизори, покуќнина извадени од дното на Охридското Езеро кај Трпејца

Редакција
Стари гуми, пластични и стаклени шишиња, шпорети, бојлери, телевизори и покуќнина извадиле нуркачите од дното на Охридското Езеро кај Трпејца, информираат од Општина Охрид. Акцијата...
Локално ТОП СТОРИИ

Маж се удави во Охридското Езеро

Редакција
Шеесет и шест годишно лице вчера попладне е пронајдено без знаци на живот во водите на Охридското Езеро во близина на автокампот „Ас“ кај Струга....
Локално ТОП СТОРИИ

Само во еден ден изгореа 10 хектари: Продолжува деценискиот проблем со палењето на трските на струшкото крајбрежје

Редакција
Палењето на трските на струшкото крајбрежје, проблем кој години наназад се провлекува, зема замав пред почетокот на градежната сезона. Граѓаните постојано реагираат за, според нив,...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Езерото Калиманци пред еколошка катастрофа

Редакција
Невладината организација „Валхала Фин” од Македонска Каменица предупредува дека на езерото Калиманци му се заканува еколошката катастрофа предизвикана од надоаѓањето на огромните количини отпад и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) По 19. пат накитена елката во водите на Охридското Езеро

Редакција
Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ традиционално 19-та година по ред ја накитија новогодишната елка под вода кај Заливот на Коските во Охрид. Тие и овој...
Локално ТОП СТОРИИ

Громот удри во езерото на неколку метри од брегот, немаше невреме или дожд, велат од плажа „Оревче“

Редакција
Во врска со немилиот настан на плажа Оревче, од таму информираат дека, според очевидците, громот удрил во езерото на неколку метри од брегот. „Полесно беа...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Охрид, Струга и Поградец ќе се поврзуваат со редовна бродска линија

Редакција
Охрид, Струга и Поградец ќе се поврзат со редовна бродска линија низ Охридското Езеро во рамки на програмата за прекугранична сработка на Република Северна Македонија...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Голем дел од угостителските објекти во Маврово ги испуштаат отпадните води во езерото или во Радика

Редакција
Девет правни субјекти на територија на Националниот парк Маврово не поседуваат елаборат за заштита на животната средина, а голем број угостителски објекти директно ги испуштаат...