еМагазин

Tag : фабрика

Бизнис ТОП СТОРИИ

Смени во менаџментот на фабриката Карпош

Редакција
Од Карпош АД Скопје преку Македонската берза информираат дека со одлука на Надзорниот одбор на Друштвото е извршена промена на членови на Управниот одбор. Разрешени...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) Пожарот во фабриката кај тетовско Фалише се уште активен, го гасеа пожарникари од Куманово, Скопје, Гостивар и Велес

Редакција
Пожарот во фабриката за бои и лакови тетовско Фалише кој избувна вчера наутро, и денеска се уште тлее. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) Пожар во фабриката за...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) Пожар во фабриката за бои и лакови „Еуроком“ го загади воздухот во Тетово

Редакција
Пожар денеска ја зафати фабриката за бои и лакови „Еуроком“ кај с. Фалише Тетовско, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од СВР Тетово...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Од фабрика за канабис за медицински цели во Сопот одземена марихуана вредена половина милион евра

Редакција
Министерството за внатрешни работи соопшти дека од фабрика за производство на канабис за медицински цели во селото Сопот се одземени 225 килограми сув цвет марихуана,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Белгиската компанија „Avesta Battery and Energy Engineering“ ќе гради фабрика за електрични батерии за автомобили во Кичево

Редакција
Во ТИРЗ Кичево следната година стартува инвестицијата на „Avesta Battery and Energy Engineering“ (ABEE) во изградба на фабрика за електрични батерии за автомобили. Договорот за...
Бизнис

Во тетовско Камењане почна со работа фабрика за производство на бакарни жици и цевки

Редакција
Со пригодна свеченост беше означен почетокот на работа на фабрика за производство на чист бакар, бакарни жици и бакарни цевки во тетовско Камењане, на која...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Канадска „Магна“ по инвестицијата во Струга, почна со изградба на нова фабрика во Штип

Редакција
Канадската компанија „Магна“ по инвестицијата во Струга, денеска го означи почетокот на нова инвестиција во Технолошко индустриската развојна зона во Штип. Предвидено е отварање на...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Пожар ја опустоши прилепската фабрика Тила, сопственичките не се откажуваат

Редакција
Се изгоре во текстилната фабрика Тила во Прилеп, а причините за пожарот кој се случи пред два дена се непознати. -Причините за пожарот за жал...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Гересхајмер“ отвора втора фабрика, 180 нови вработувања

Редакција
Германската компанија „Гересхајмер“ почнува со реализација на втора инвестиција во Технолошко-индустриската развојна зона – 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Потпишан договорот со „Текнопанел“, компанијата инвестира 20 милиони евра и ќе отвори 120 вработувања

Редакција
Инвестиција вредна 20 милиони евра која треба да отвори 120 работни места, вака денеска е најавен новиот производствен капацитет на турската високотехнолошка компанија „Текнопанел“ што...