еМагазин

Tag : фондови

Македонија

Обезбедени се 25 респиратори и уште 30 се резервирани преку УНДП, како и парични средства од Кина и ЕУ

Редакција
Обезбедени се 25 респиратори од страна на УНОПС, преку средствата обезбедени од Норвешка, а дополнително се резервирани уште 30 респираторни машини преку УНДП од добавувач...
БЕНЧМАРК

Инфо деновите за мерка 3 од ИПАРД-програмата 2014-2020 продолжуваат во Прилеп, Тетово, Кичево и Скопје

Редакција
По посетата на Ранковце, Свети Николе и Струмица, ИПАРД инфо караванот продолжува во следните градови: Прилеп, Тетово, Кичево и Скопје. Средбата со заинтересираните граѓани во...
БЕНЧМАРК

Последна недела на Инфо денови за ИПАРД Програмата 2014-2020

Редакција
Во вторник започнува последната недела од серијата на инфо денови организирани од страна на Телото за управување со ИПАРД фондовите при Министерството за земјоделство, шумарство...
БЕНЧМАРК

Во Велес се одржува Форум за мерка 7 „Диверзификација на фарми и развој на бизниси“од ИПАРД Програмата

Редакција
Во Велес се одржува вториот ден од дводневниот форум на кој претставниците од Телото за управување со ИПАРД фондовите, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонијатурист“ купи удели во инвестициски фондови за 2,1 милиони евра

Никола Осило
„Македонијатурист“ АД Скопје во текот на 2019 година почнувајќи од 27.12.2018 година до 31.03.2019 година има вложено средства во купување на удели во отворени инвестициски...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ребаланс: До кога буџетот ќе го празнат општини, фондови, јавни претпријатија…

Никола Осило
Собранието вчера го усвои ребалансот на буџетот со кој парите предвидени за капитални инвестиции беа реалоцирани и тоа речиси 50 милиони евра за да се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тајни фондови на Грција: Киро Глигоров единствен кој обелодени обид за поткуп за промена на името

Никола Осило
Се дестаблизира политичката состојба во Грција по оставката на Никос Коѕијас од функцијата министер за надворешни работи. Масло на огнот долеа и полемиката во Грција...