еМагазин

Tag : француски

Македонија ТОП СТОРИИ

Францускиот предлог може да се измени со додавање на барањата на Македонците во Бугарија, вели Мицкоски

Редакција
Македонскиот премиер Христијан Мицкоски смета дека т.н. француски предлог, чие спроведување е услов за почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија, може да се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Редакција
Делегација од Амбасадата на Франција, предводена од Н. Е. Амбасадорот Сирил Бомгартнер, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје, информираат од компанијата. Целта на посетата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дарко Лешоски со „Послание до Европјаните“: Испадна дека ние сме господа. Ама баш господа за сите вас, членки

Редакција
Поетот Дарко Лешоски, на својот Фејсбук профил го коментира т.н. француски предлог, а неговиот статус масовно се споделува на социјалните мрежи. Ви го пренесуваме истиот:...
Македонија ТОП СТОРИИ

Благој Нацоски: Се надевам дека првата меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија ќе се одржи во Ваташа

Редакција
Македонскиот оперски пејач Благој Нацоски на Фејсбук го коментира прифаќање на т.н. француски предлог. – Искрено се надевам дека првата меѓувладина конференција помеѓу Европската Унија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Илија Димовски по аминот за „францускиот предлог“ во Собрание: Загрозена е уставната еднаквост на граѓаните.

Редакција
Загрозена е уставната еднаквост на граѓаните, пишува на својот Фејсбук профил, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, по гласањето за заклучоците за „францускиот предлог“ во македонското...
Македонија ТОП СТОРИИ

Села и двајца пратеници на Беса не гласаа за заклучоците за „францускиот предлог“

Редакција
Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села од Алијанса за Албанците, и двајца пратеници на Беса, Фадил Зендели и Бастри Бајрами не гласале за заклучоците за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Диме Велковски, пратеникот од СДСМ кој не гласаше за заклучоците за „францускиот предлог“

Редакција
Единствен пратеник од владејачката СДСМ, кој не гласеше за заклучоците за „францускиот предлог“ е Диме Велковски. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Цела листа: Кои пратеници дадоа амин за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитриевски до Владата и пратениците: Народот во песни ќе ве опева како уништувачи на сопствениот род

Редакција
Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на Фејсбук, жестоко реагираше за прифаќањето на „францускиот предлог“. “Не очајувај македонски народе, борбата продолжува до конечна победа, тоа што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Малинка Ристевска-Јорданова: Пратениците Македонци беа надгласани, опасен преседан, подржан од ЕУ

Редакција
Малинка Ристевска-Јорданова, член на Управниот одбор на Институтот за европска политика (ЕПИ) и еден од најдобрите познавачи на процесот на евроинтеграции во Македонија, на Твитер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Цела листа: Кои пратеници дадоа амин за „францускиот предлог“

Редакција
Со 68 гласа, без консензус, македонското Собрание даде амин за „францускиот предлог“, кој веднаш беше прифатен и од Владата. Листата на сите пратеници кои гласаа...