еМагазин

Tag : хотели

Бизнис

Хотелиерите од Охридско-струшкиот регион подготвени, чекаат гости

Редакција
Сместувачките капацитети, хотелиерите и приватните станоиздавачи ги добија протоколите за работа во новонастанатата ситуација наметната од епидемијата на короновирусот. Од утре е предвидено да ги...
Бизнис

Комисијата за здравство ќе одлучи дали угостителите ќе работат и по 22 часот

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека Комисијата за заразни болести денеска на седница треба да ги разгледа новите протоколи според кои, угостителските објекти ќе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И гостите ќе носат маски, нема шведска маса: Што пишува во протоколот за хотелите

Редакција
Владата донесе Протокол за работа на угостителски објекти за сместување, хотели и други угостителски објекти за сместување, и тој започнува да важи од понеделник, 22...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Хотелите и сместувачките објекти отвораат од понеделник на 22 јуни, според протокол утврден од Владата

Редакција
На денешната 69. седница Владата донесе Протокол за работа на угостителски објекти за сместување, хотели и други угостителски објекти за сместување, и тој започнува да...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Албанија од 1 јуни ги отвара границите само за Албанци и хотелските плажи

Редакција
Албанскиот премиер, Еди Рама преку видео-објава на неговиот Фејсбук профил соопшти дека од 1 јуни Албанија ќе ги отвори копнените граници за сите Албанци кои...
Македонија

Сместувачките капацитети на Попова Шапка карантин за лицата дојдени од странство

Редакција
Дел од сместувачките капацитети на Попова Шапка се предвидени како места за карантин и изолација на луѓето кои доаѓаат од странство. Според мерките за заштита...
Бизнис

Владата објави јавен повик до хотелите за да ги стават на располагање капацитетите за карантин

Редакција
Владата објавува јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе ги плаќа по 10 евра за легло на ден: Владата ги повика хотелите да ги отстапат капацитетите за државни карантини

Редакција
Владата објави јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги...
Локално

Во Охрид се бара место повеќе за новогодишните празници

Редакција
Охридските хотелиери и угостители ги привршуваат подготовките за што поуспешен пречек на гостите кои ќе решат тука да ги минат новогодишните празници, уште повеќе што...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Турција е топ туристичка дестинација летово: Работливи, гостопримливи и љубезни

Силвана Жежова
По кризата со политичката нестабилност и терористичките напади во 2016 година, Турција се враќа на голема врата во туризмот. Лани, Анталија ја посетиле 13,8 милиони...