еМагазин

Tag : Иловица

ЧИСТА ОКОЛИНА

„Еуромакс“ ќе тужи пред меѓународен суд, Владата вели дека има аргументи за рудникот Иловица

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши ја потпишал предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со „Еуромакс“, пренесува meta.mk. Тој најави дека она што следи е низ
ЧИСТА ОКОЛИНА

Одбиена жалбата на „Еуромакс Рисорсис“, се поизвесно дека рудник во Иловица и Штука нема да има

Редакција
„Со голема радост и возбуда ве известуваме дека Рудник на смртта во Иловица и Штука – нема да има, ова е голема победа за екологијата
Бизнис

Владата не даде дозвола за рудникот „Иловица“

Редакција
„Еуромакс Рисорсис“ ДОО Скопје не ги исполнува условите за експлоатација на „Иловица“, поради што ќе и биде одбиено барањето за добивање дозвола, соопшти Владата. По
Бизнис

Владата ќе го одбие барањето за отварање на рудникот Иловица доколку утврди неправилности кај концесионерот

Никола Осило
Владата на денешната 141. седница донела одлука да го задолжи Министерството за економија да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за експлоатација
Локално

Неформално информативно дружење на „Еуромакс ресоурцес“ со локалната заедница во Босилово и Ново Село

Редакција
Можностите за вработување и за соработка со локалното население и претприемачи беше во фокусот на неформалната информативна средба што се одржа во селото Банско, Струмичко,
Локално

Граѓани бараат да се отвори рудникот Иловица-Штука

Редакција
Граѓани од населени места од општините Босилово и Ново Село бараат да се отвори рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“ на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Тие
Бизнис

„Еуромакс“ и македонскиот рударски потенцијал презентирани на најголемата светска рударска конференција

Редакција
„Еуромакс Ресоурцес“ (Еуромакс) викендов го презентираше проектот Иловица – Штука, како и рудниот потенцијал на државата, пред најголемите меѓународни инвеститори во рударството и рударски компании