еМагазин

Tag : Инфомакс

Македонија

Јавното обвинителство појасни зошто се гони новинарот на „Инфомакс“

Никола Осило
Кривичното дело – Оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик го сторува тој што на јавноста или на неповикано лице ќе...
Македонија

ААВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Редакција
Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира одговорност...
Македонија

ЗНМ: Обвинителство треба да ги гони лицата што ги изнеле записниците, а не оние што ги објавиле

Редакција
Начинот и леснотијата со кои Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт за оддавање службена тајна во предистрага против  Александар Митовски...